شنبه 29 شهریور 1399

به سایت پدر و پسر خوش آمدید.

اگرهای تاریخ ایران- اگر 39

چاپ
( 75 رای )

آقامحمدخان قاجار

تصویری از آقامحمدخان(1798-1742) بنیان‌گذار دودمان قاجاریه در ایران

 

39. اگر تلاش پيگير آقامحمدخان قاجار نبود

اگر آقامحمدخان قاجار و دو دهه تلاش پيگير بي وقفه او نبود، تلاش هايي كه به منسجم و يكپارچه شدن ايراني انجاميد كه پس از دورۀ صفويه تكه پاره شده و به تعداد زيادي مناطق مستقل و نيمه مستقل تجزيه شده بود، آيا ايران به صورتي كه امروز آن را مي شناسيم و بعضاً به آن مباهات و افتخار مي كنيم، وجود داشت؟

آقامحمدخان قاجار در آغاز قرن نوزدهم ميلادي كشوري از خود به جا گذاشت يكپارچه و فارغ از سركشي و طغيان. پس از ساليان درازي درگيري در جنگ هاي ويرانگر داخلي، ايران بار ديگر از ثباتي كه سخت به آن نياز داشت برخوردار شد و اين اميدواري پديد آمد كه به دنبال آن همه خونريزي و كشمكش، مردم ايران زندگي عادي خود را از سربگيرند.

با يورش افغان ها در 1722م و انقراض دولت صفوي، ايران دستخوش هرج و مرج سياسي و اجتماعي درازمدتي شد، در حالي كه قشقايي ها، افشارها و طايفۀ زند - از قبايل لُر- بر سر مناطق مركزي مي جنگيدند، سركردگان عرب و كرد در غرب براي خودشان شيخ نشين ها و اميرنشين هاي كوچكي تشكيل داده بودند.

تركمن ها و شاهسون ها نيز به خاطر تصاحب شمال خراسان با هم درافتاده و قاجار «يوخاري باش» بر سر مازندران با قاجار «اشاغه باش» به نزاع برخاسته بودند، اما آقامحمدخان قاجار به اين نزاع ها پايان داد و آرامش را به كشور بازگرداند.

 

مرتضی قلی خان قاجار

مرتضی قلی خان قاجار، برادر آقامحمدخان که به روسیه فرار کرد و از عوامل برانگیزاننده لشگرکشی روسیه به ایران در زمان کاترین بود. (نگاره در موزه تور روسیه)

--

مطالب مرتبط:

38. اگر آقامحمدخان نقص عضو نشده بود

39. اگر تلاش پيگير آقامحمدخان قاجار نبود

40. اگر آقامحمدخان قاجار فقط جاه طلب، بي رحم، مال پرست و ... بود

41. اگر آقامحمدخان چند سال بيشتر زنده مي ماند

 اگرهای تاریخ ایران - فهرست مطالب

مطالب مرتبطاشتراک گذاری

بازدید: 3991 بار  

نظرات 

 
+14 #1 جاوید فر 15 مرداد 1392 ساعت 10:04
اگر ده سال اغا محمد خان قاجار بیشتر حکومت میکرد منشا خدمات بیشماری میشد جنگها زمان را از او گرفت خوشبختانه حرمسرا نداشت و افکار بزرگ داشت .
نقل قول
 
 
+1 #2 raamz110 01 دی 1394 ساعت 16:15
نقل قول جاوید فر:
اگر ده سال اغا محمد خان قاجار بیشتر حکومت میکرد منشا خدمات بیشماری میشد جنگها زمان را از او گرفت خوشبختانه حرمسرا نداشت و افکار بزرگ داشت .

دقیقا
بعد از این فتحعلی شاه کشور رو به گند کشید

(حرمسرا نداشت ، چون .... نداشت :lol: )
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید