شنبه 29 شهریور 1399

به سایت پدر و پسر خوش آمدید.

اگرهای تاریخ ایران- اگر 37

چاپ
( 73 رای )

 نگاره نادرشاه و محمد شاه گورکانی

 نگاره نادرشاه (فرد نشسته سمت راست) و محمد شاه گورکانی (موزه Guimet, پاریس1740)

 

37. اگر نادرشاه دست از جنگ هاي بي حاصل مي كشيد

اگر نادرشاه پس از بازگشت از تركستان به جاي آنكه به قفقاز لشكركشي كند، راه پايتخت خود، اصفهان، را در پيش مي گرفت و به جاي ادامۀ جنگ هاي بي حاصل و خانمان سوز، آخر عمر خود را در اصفهان سپري مي كرد، چه اتفاقاتي كه نمي افتاد. چه بسا مورد سوءقصد قرار نمي گرفت. سوءظنش نسبت به فرزندش رضاقلي ميرزا شدت نمي گرفت و منجر به نابينايي او نمي شد و بزرگاني كه در مراسم كور كردن وي حضور داشتند به جرم عدم شفاعت، كشته نمي شدند.

شايد مي توانست بيماري هاي متعدد خود را (زخم اثني عشر، هموروئيد، صرع و بيماري كبدي) در اصفهان و به وسيلۀ پزشكان حاذق درمان كند و با استراحت، به آسايش فكري برسد. چه بسا بين او و رضاقلي ميرزا روابط پدر و فرزندي تحكيم مي يافت و ايران از داشتن امنيت و ثبات محروم نمي شد و نادر قدرت را به جانشيني تربيت شده و نيرومند منتقل مي كرد.

اگر نادر چنين مي كرد، با توجه به ارتش بزرگ، مجهز و ورزيده اي كه در اختيار داشت، مي توانست دوران صلح و آرامشي را به ايرانيان اعطا كند كه به شدت نيازمند آن بودند. همچنين، گنجينه هاي عظيمي را كه از هندوستان آورده بود (در واقع غارت كرده بود) مي توانست در جهت كارهاي بنيادي و بازسازي ايران استفاده كند.

اگر نادر از قدرت و اقتداري كه داشت استفاده مي كرد و طبق برنامه اي منظم به آباداني كشور مي پرداخت، چه بسا اجراي طرح حساب شدۀ آباداني مملكت و اصلاحاتي كه رضاقلي ميرزا به آن نياز داشت و تسلط نادر به امور كشوري و لشكري، ايران را به جايي مي رساند كه مسير تاريخش دگرگون مي شد و وضعي متفاوت از آنچه در ادوار بعد بر آن گذشت پيدا مي كرد.

متأسفانه اين گونه نشد و پيروزي هاي بزرگ كسي كه ايران را از حضيض ذلت به اوج عظمت رسانيد و آن را به نيرومندترين كشور آسيا تبديل كرد، به جاي آنكه سعادت حقيقي كشور را تأمين كند، تلفات و خسارات فراواني به ملت ايران وارد ساخت.

 

--

مطالب مرتبط:

 35. اگر نادرشاه از ترور جان سالم به در نمي برد

36. اگر نادرشاه فرزند ارشد خود را نابينا نكرده بود

37. اگر نادرشاه دست از جنگ هاي بي حاصل مي كشيد

 اگرهای تاریخ ایران - فهرست مطالب

 جام فردوسی در پایتخت افشاریان

 

مطالب مرتبطاشتراک گذاری

بازدید: 2113 بار  

نظرات 

 
+9 #1 فرهادی 14 مرداد 1392 ساعت 19:52
استاد گرامي ، سلام
نوشتاري از پروفسور فضل الله رضا خواندم كه همسو با نظر جنابعالي است :
« در همان زماني كه نادرشاه افشار ، دهلي را مي كوبيد ، ملت جوان امريكا در نيويورك ، دانشگاه كلمبيا را پايه گذاري مي كرد ... با نگاه مردمي به جهان ، ميتوان گفت كه ايجاد دانشگاه مي بايد پُر بارتر و پُر بركت تر از جنگ و كشتار و بهاي درياهاي نور باشد كه پرتو آن به مردم ايران نرسيد ... »
Admin: دوست گرامی، از ارسال مطلب جالب تان سپاسگزارم.
نقل قول
 
 
+3 #2 نصر 16 فروردين 1393 ساعت 05:39
این اگر برای بسیاری از دوره های تاریخی ایران مصداق دارد! ... بخصوص در مورد بسیاری از بنیانگذران سلسله هایی که بر ایران حکمرانی کردند!...همین مشکل را یعقوب لیث داشته، آغامحمدخان داشته، نادرشاه داشته ... و حتی کوروش بزرگ هم داشته!... آنها همردیف و همپایه نیستند، اما همگی یک ویژگی مشترک داشتند...اعتلای ایران. :-)
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید