دوشنبه 30 فروردين 1400

به سایت پدر و پسر خوش آمدید.

گفتار6 ايراني پژوهي در دورۀ قاجاريه- پولاک5

چاپ
( 69 رای )

 Lionel Messi

با همگروه شدن آرژانتین و ایران در جام جهانی فوتبال2014، از سوی ایرانیان دهها هزار نظر توهین آمیز به صفحه شخصی لیونل مسی در فیسبوک ارسال شد!

پولاك:

ايراني ناسزاگو است

نفرين و ناسزا از مشخصات ايرانيان است. معمولاً هدف ناسزا، خود شخص نيست، بلكه خانوادۀ او بخصوص پدر، زن و يا قبور گذشتگان وي است زيرا بر حسب مفهومي كه زندگي خانوادگي دارد، فحش به خانواده بسي ناگوارتر از دشنام به خود مخاطب است.

رايج ترينِ‌آنها عبارت است از «پدرسوخته» و «پدر سگ». اغلب فحش هايي كه براي زنان به كار مي رود، چندان ركيك است كه به ترجمۀ آنها مجاز نيستم و اين كلمات قبيح را اغلب از دهان كودكان خردسال مي توان شنيد كه بر معناي آنها نيز واقف نيستند و به تقليد از بزرگترها به كار مي برند. (1) و (2)

 

 ایوان زایتسف

در طی برگزاری لیگ جهانی والیبال2014، ایرانیان صفحه شخصی ایوان زایتسف در فیسبوک را  از  ناسزا پُر کردند و خانواده زایتسف را  هم از این توهین‌ها بی‌نصیب نگذاشتد! ستارۀ تیم ملی والیبال ایتالیا در واکنش به این ناسزاها گفت: «متاسفم که بزرگترین تفریح ایرانیان توهین به دیگران است!»

--

مطالب مرتبط:

ايراني از نگاه انيراني - فهرست مطالب

پولاک1: ايرانيان به ويران كردن بيش از اصلاح علاقه منداند

پولاك2: ايراني قول مي دهد ولي عمل نمي كند

پولاك3: ايراني دروغگو است

پولاك4: ايراني طماع و پول دوست است

پولاك5: ايراني ناسزاگو است


--
پي نوشت:
1. براي ما ايرانيان تحقير جنسي يكي از بدترين انواع ناسزاگويي هاست كه به «فحش ناموسي» معروف است. در مقام مقايسه وقتي با يك سوئدي دعوايتان مي شود و اگر شما شخص بد دهني باشيد، به خواهر و مادر فرد سوئدي توهين كنيد، او حيرت زده مي ماند كه اولاً اين امر چه ربطي به او دارد!
وانگهي در بهترين حالت به يادتان مي آورد كه شما دروغگويي بيش نيستيد و اصلاً خواهر و مادر او را نمي شناسيد! در حالي كه اين نوع ناسزاگويي ها براي ما ايرانيان بهانۀ مناسبي براي درگيري و كتك كاريِ جدّي است. [درويش پور، مهرداد. فصلنامۀ نگاه نو. شماره 22 . مهر و آبان 1373. ص50]
2. پولاك، ياكوب. سفرنامۀ پولاك (ايران و ايرانيان) – جهانداري، كيكاوس. انتشارات خوارزمي. تهران. 1361. ص22.

 

مطالب مرتبطاشتراک گذاری

بازدید: 3748 بار  

نظرات 

 
+14 #1 ساغر 23 آذر 1394 ساعت 10:28
سلام.هتاکی کار دیروز و امروزمان نیست.مهم اینست چطور می توانیم زبان و فرهنگمان را از این سخنان ناهنجار(فحش و ناسزا) و این آدمهای ناهنجار(هتاکان) پاک و منزه کنیم.
نقل قول
 
 
+4 #2 Shirazi 05 دی 1394 ساعت 10:01
سلام.....صورت مسئله را بطور کلی بیان کردید.سقوط اخلاقی جامعه ما موضوعی است که دیگر هیچکس نمی تواند ان را انکار کند........
امیدوارم پایا و مانا بمانید.
نقل قول
 
 
+8 #3 موسوی 27 فروردين 1395 ساعت 15:19
فروید باور داشته تمدن موجب شده تا بشر چماقش را به زمین بگذارد و به جایش فحش بدهد . ما ایرانیها در یک جامعه مدعی اخلاق در همین حد از تمدن مانده ایم و جلوتر نرفته ایم !!! ما نتوانسته ایم فحش را کنار بگذاریم و به مرحله گفت و گو مودبانه برسیم !!!
نقل قول
 
 
+7 #4 حسين 31 تیر 1395 ساعت 17:15
سلام

به عقیده صائب، خاموشی، بهترین پاسخ هرزه گویان است:

خموشی خوب می گوید جواب هرزه گویان را

نسیم بی ادب را غنچه ای تصویر می سازد
نقل قول
 
 
+2 #5 ناشناس 28 اسفند 1395 ساعت 22:44
با سلام به استاد گرامی جناب دکتر جوانبخت . فحاشی بر آمده از خشم های ابراز نشده و سرکوب شده است . خشم های فروخورده می تواند مربوط به دوره کودکی باشد . می تواند ناشی از محدودیت ها به صورت های مختلف فرهنگی ، اقتصادی و اجتماعی باشد . فحاشی ابزاری برای ما بوده تا با توسل به آن تا حدی از دست این خشمها خلاص شویم .
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید