شنبه 19 آذر 1401

به سایت پدر و پسر خوش آمدید.

گفتار6 ايراني پژوهي در دورۀ قاجاريه- پولاک3

چاپ
( 26 رای )

سنگ‌نبشته پی‌بنای دیوار جنوبی تخت جمشید  

دعای داریوش کبیر بر روی سنگ نبشته ای در تخت‌جمشید: «اهورامزدا این کشور را بپاید از سپاه دشمن، از خشکسالی و از دروغ.»

پولاك:

ايراني دروغگو است

ايراني اگرچه هر جمله را به طور مؤكد ادا مي كند، به راستگويي چندان پاي بند نيست و از هنگامي كه سعدي گفت: «دروغ مصلحت آميز بِهْ ز راست فتنه انگيز» هر دروغ و دغلي را مصلحت آميز قلمداد مي كند.

از طرف ديگر اصراري ندارد كه مخاطب گفته هاي او را باور كند يا نكند و هرگاه مچش را بگيرند با لبخندي به دروغ بودن گفتۀ خود معترف مي شود. *

 

--

مطالب مرتبط:

ايراني از نگاه انيراني - فهرست مطالب

پولاک1: ايرانيان به ويران كردن بيش از اصلاح علاقه منداند

پولاك2: ايراني قول مي دهد ولي عمل نمي كند

پولاك3: ايراني دروغگو است

پولاك4: ايراني طماع و پول دوست است

پولاك5: ايراني ناسزاگو است

 

--
پي نوشت:
* پولاك، ياكوب. سفرنامۀ پولاك (ايران و ايرانيان) – جهانداري، كيكاوس. انتشارات خوارزمي. تهران. 1361. ص19.

 

مطالب مرتبطاشتراک گذاری

بازدید: 3904 بار  

نظرات 

 
+5 #1 قاضی 05 آذر 1394 ساعت 21:43
سلام کتیبه ای که از آن یاد کردید در تاریخ هرودوت هم آمده است و او ایرانیان را راست گو ترین افراد می داند..وآن را در ایرانیان برجسته می داند ..دروغ مال دویست سیصد سال اخیر است

Admin: دوست گرامی با سپاس از توجه و دقت نظرتان، شما را به خواندن ترجمه واژه به واژه کتیبه داریوش (بند سوم و سطرهای پانزدهم تا بیستم) توسط رضا مرادی غیاث آبادی دعوت می کنم. این پژوهشگر واژه «دروغ» را معادل تحت الفظی «دْرَئـوگَـه» در نظر گرفته است، با این توضیح که: «... معنا و کارکرد واژه «دْرَئـوگَـه» (دروغ) در این کتیبه و دیگر کتیبه‌های بازمانده از داریوش به درستی دانسته نیست. نمی‌دانیم که آیا داریوش از واژه «درئوگه» برابر اوستایی آن یعنی «دروج» را در نظر دارد که برای تباه‌کنندگان سامان هستی و هرگونه نیروی شر که در تقابل با اهورامزداست بکار می‌رفته؛ یا روحانیان و مغان پرنفوذ و تمامیت‌خواه را در نظر داشته (قابل قیاس با جشن مَغوژتی/ مَگوفونیا یا مغ کشی در شانزدهم ماه بغیادی/ مهرماه)؛ و یا چنانکه از محتوای کتیبه دیگرش در بیستون برمی‌آید، «شورش» و «شورشگران» را در نظر دارد. همچنین دانسته نیست که در این صورت آیا منظور کسانی هستند که فتنه و آشوب در کشور بر پا کنند و یا اینکه جنبش‌های مردمی را نیز چنین می‌نامیده است. در هر صورت، معنای واژه «دْرَئـوگَـه» یا «دروغ» در آن زمان برابر و منحصر به معنای فعلی آن یعنی سخن کژ و نادرست و خلاف واقع نبوده است...»
برای مطالعه این مقاله می توانید به نشانی http://ghiasabadi.com/darius_persepolis_dpd.html مراجعه کنید.
نقل قول
 
 
+23 #2 Dr. Khalili 29 آذر 1394 ساعت 11:14
سلام . فرصت مغتنمی برای سبک سنگین کردن نظرات مستشرقان فراهم کرده اید . ممنون . با توجه به نابسامانی زمانه قاجار دور از ذهن نیست مستشرقان از شیوع دروغگویی نزد ایرانیان سخنانی گفته باشند که صحت و ثقم این سخنان جای بحث دارد . پولاک هرچند ایرانشناس مطرح ،مشهور ، تیزبین و تا حدودی بیطرف است ، ولی در ادامه سخنش مغلطه کرده است ! وی دروغگویی ایرانیان را به سعدی ربط داده و استدلال کرده از زمانی که سعدی گفته : " دروغ مصلحت آميز به ز راست فتنه انگيز" ، ایرانیان دروغگو شده اند ؟! گفته پولاک این نکته را به ذهن متبادر می کند که سعدی مجوز دروغگویی را صادر کرده !!!! در صورتی که که این پولاک است که نتوانسته معنا و مفهوم سخن سعدی را در ترازوی عقلش سبک و سنگین کند !
مضمون "دروغ مصلحت آمیز" در فیلمها و آثار ادبی دنیا زیاد به کار گرفته شده .... ویکتور هوگو هم در کتاب بینوایان به کرات به موضوع "دروغ" و "دروغ مصلحت آمیز" پرداخته ! دروغهای مصلحت آمیز ی که زندگی ژان والژان را زیر و زبر کرده !

.....اسقف با ردای روحانی بر تن از مراسم صبحگاهی عشای ربانی برمی گردد و در همان حال در منزل باز می شود و دو مأمور پلیس والژان را به سمت او می کشانند . والژان سرش را پایین می اندازد و قادر نیست در چشمان اسقف نگاه کند .
پاسبان: آقا، ما مچ دزد رو گرفتیم! به خودش جرئت داد بگه که شما این ها رو بهش دادین! [دروغ]
او ساک والژان را سر و ته می کند و نقره جات بیرون می ریزند . اسقف از سمت نقره جات به والژان نگاه می کند .
اسقف: درسته. [ دروغ مصلحت آمیز]
والژان با حیرت سرش را بالا می گیرد .
اسقف: ولی دوست من، خیلی زود رفتی، فراموش کردی که این ها رو هم ببری . برای چی بهترین چیزها رو جا گذاشتی؟ [ دروغ مصلحت آمیز]
اسقف پیر دو شمعدان نقره ای را به سمت او می گیرد....

ویکتور هوگو در جای دیگری از کتابش به نحو دیگری دروغ مصلحت آمیز را مطرح کرده ! ..... ژان والژان شهردار محبوب شهر [ دروغ مصلحت آمیز] به یکباره و به خاطر اعتراف خودش در دادگاه از این منصب به نازلترین درجه سقوط کرد . او دوباره شد همان جبرکار قدیمی که متهم به دزدی و شرارت بود . حکمش مرگ و اعدام بود . او از دست ژاور فرار کرد و به خانه اش آمد تا وسایل فرارش را بردارد . جهت ابلاغ سفارشهایی سورسمپلیس را به اتاقش احضار کرد . در همین هنگام هیاهوی ژاور و مامورانش به گوش رسید . کار تمام شده بود . ژان این بار دیگر راه فراری نداشت . سریع شمع را خاموش کرد و درگوشه ای خزید.خواهر روحانی به دعا مشغول شد.ژاور وارد شد.بادیدن او یکه خورد.میخواست برگردد اما وظیفه اش را بیاد آورد.او هم میدانست که هر حرف سورسمپلیس از حقیقت هم حقیقی تر است.پس سوال کرد:خواهرم در این اتاق تنها هستید؟
چه لحظات هولناکی...خواهر چشمهایش را بلند کرد و گفت : آری.... [ دروغ مصلحت آمیز]
"ژاور گفت: ببخشایید اگر پافشاری می کنم این وظیفه من است و تقاضا میکنم یک سوال دیگر مرا هم جواب دهید . آیا امشب کسی اینجا نیامده است؟ این مردی است٬ از زندان گریخته است و ما دنبالش کرده ایم موسوم به ژان والژان ٬ شما ندیدیش ؟
خواهر جواب داد : نه [ دروغ مصلحت آمیز]
نقل قول
 
 
+6 #3 ف.میرحسینی 23 اسفند 1394 ساعت 06:30
دروغ گفتن چه زمانی در جامعه عادی می‌شود؟ شاید وقتی می‌بینیم مسوولان بالا رده دروغ می‌گویند، ما هم تصمیم می‌گیریم دروغ بگوییم. محققان در پژوهش جدیدی پی برده‌اند در جوامعی که فساد اداری و حقه‌بازی رواج دارد، احتمال این که افراد زیاد دروغ بگویند، بیشتر است. این نشان می‌دهد سازمان‌هایی که مدیریت ضعیفی دارند، بیش از آنچه که تصور می‌شد به جامعه آسیب می‌زنند. منبع: Science Mag
نقل قول
 
 
+2 #4 مس.س 18 تیر 1395 ساعت 15:39
خودشون هم دروغگوند.
نقل قول
 
 
0 #5 payam 28 تیر 1398 ساعت 06:41
آنگاه كه انسانی دروغ می گوید بخشی از جهان را به قتل می رساند اینها مرگهای كمرنگی هستند كه انسانها به اشتباه زندگی می خوانند. (لارس الریش)
دنیای تصویر(ایران) : به راستی بیایید منصف باشیم، اگر دروغ نبود ما آدمها چگونه می توانستیم به یکدیگر تسلی خاطر بدهیم؟ شاید دروغ باعث شده ما بتوانیم راحت تر و آرام تر در کنار هم زندگی کنیم. این فیلم حقیقت انکار ناپذیری را برای ما روشن می کند: دروغ به عنوان وسیله ی تفاهم بین آدمیان و تسلی خاطر به یکدیگر.
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید