دوشنبه 30 فروردين 1400

به سایت پدر و پسر خوش آمدید.

گفتار6 ايراني پژوهي در دورۀ قاجاريه- ملکم4

چاپ
( 18 رای )

 محمدرضا رحیمی

محمدرضا رحیمی معاون 
اول رئیس جمهور ایران، محمود احمدی نژاد، از سال 1388 تا 1392(عکس از سایت تابناک)رحیمی در حالی در پرونده معروف اختلاس بیمه، محکوم و راهی زندان شد که سالها ریاست «ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی» را بر عهده داشت!

ملكم:

ايراني ها دروغگو و دورو هستند و خود به آن اذعان دارند

 

دروغگويي و دورويي ايرانيان ضرب المثل است. خود اهالي مملكت نيز اين معني را انكار ندارند، اما مي گويند اين بيماري در مردم به سبب طرز حكومت و نتيجۀ وضع رعيت است، چرا كه رعاياي ستم زده ناگزيراند هر طور كه مي توانند در حفظ خود بكوشند. (۱)

از آنجايي كه در ميان ملت يگانگي و همكاري وجود ندارد و فرد فرد مردم فاقد اقتدار شخصي هستند، به ناچار به نيرنگ و دورويي توسل مي جويند. اين دو صفت نكوهيده، هم باعث دوام بيشتر زور و ستم مي شود و هم سبب پستي طبع ملت.

بارها پيش آمده است كه كدخداي روستايي يا كلانتر شهري براي نجات و حفظ جان و مال ديگران دروغي گفته و در اثبات دروغ خود تا جايي پافشاري ورزيده كه حتي جان و مال خود را نيز در معرض خطر قرار داده است، چرا كه در اين قبيل كشورها، براي از حقيفت دفاع كردن امكانات قانوني و دستگاهي موجه وجود ندارد. (۲)

 

--

مطالب مرتبط:

ايراني از نگاه انيراني - فهرست مطالب

گفتار6 ايراني پژوهي در دورۀ قاجاريه - ملکم۱ : ايرانيان از يك استبداد به استبدادي ديگر پناه مي برند

گفتار6 ايراني پژوهي در دورۀ قاجاريه - ملكم۲ : ايرانيان در ساخت مصنوعات استعداد و مهارت دارند، ولي از حمايت حكومت ها برخوردار نمي شوند

گفتار6 ايراني پژوهي در دورۀ قاجاريه - ملكم۳ : ايرانيان چون به جاه و مقام مي رسند، اسراف كار و حريص مي شوند

گفتار6 ايراني پژوهي در دورۀ قاجاريه - ملكم۴ : ايراني ها دروغگو و دورو هستند و خود به آن اذعان دارند

 


--
پي نوشت:
1. غربي ها در سفرنامه هاي خود در موارد عديده ادعا مي كنند كه ايرانيان به سادگي دروغ مي گويند. اين امر در مورد ملت ايران به عنوان يك اتهام بزرگ ارزيابي مي شود. اولاً همۀ ايرانيان در همۀ امور دروغ نمي گويند، بلكه شماري بعضاً دروغ مي گويند. ثانياً در نظام ارزش هاي مستقر در جامعۀ ايران از دروغ به شدت تلقي ضد ارزش مي شود و كسي كه افكار عمومي به دروغگويي او استشهاد دهد، مورد تنفر افكار عمومي قرار مي گيرد و كمتر كسي در ايران مي تواند جداي از افكار عمومي زندگي كند. [اديب، محمدحسين. جامعه شناسي ايران – نشر هشت بهشت. چاپ دوم 1377. ص177]
هر چند استدلال و در واقع دفاعيۀ فوق از شدت انتقاد در مورد دروغگويي و دغلكاري ايرانيان مي كاهد، ولي در اين انتقاد حقيقتي نيز نهفته است، خصوصاً در دورۀ اخير كه كلاهبرداري و حقه بازي، خصوصاً در معاملات از امور عادي زندگي شده است. مهرداد جوانبخت.
2. ملكم، سر جان. تاريخ ايران. ج2. ميرزا حيرت. ص 320.

 

مطالب مرتبطاشتراک گذاری

بازدید: 3345 بار  

نظرات 

 
+10 #1 اكبري 07 خرداد 1394 ساعت 18:10
جان ملكم نمونه ای شاخص از ملت انگلیس در ريا و دروغ بوده .....سياست پيشه اي دروغگو و دورو.....
نقل قول
 
 
+19 #2 یکی از دوستدارانتان 22 خرداد 1394 ساعت 19:20
سلام بر استاد مکرم و دانشمند جناب دکتر جوانبخت
این نظر ملکم و امثالهم مغلطه جز به کل است.
اخيرا بانك مركزي اعلام كرده چكهاي برگشتي در يك دهه 6 برابر شده.اين آمار نشان مي دهد ميزان تقلب و دروغ در كشور گسترده تر شده.حالا بفرض اگر برنده جايزه نوبل اقتصاد بر اساس اين آمار اعلام كند ملت ايران دروغگو هستند،همه به اين حرف و سفاهت گوینده این حرف خواهند خنديد!سفير انگليس در دوره فتحعليشاه اين رويه را در پيش گرفته!روشن است وضع بد اقتصادي و حكومتي در دوره قاجار و بخصوص در زمان سلطنت فتحعليشاه، پيامدي جز زياد شدن دروغ و ريا نداشته.ملكم افزايش ميزان تقلب و دروغپردازي در ميان ايرانيان را به ملت ايران بسط داده و از مغلطه جز به كل استفاده كرده.
نقل قول
 
 
+11 #3 صدری 02 تیر 1394 ساعت 09:00
بعد از دویست سال،آدم سرخودمعطل و خودبرتربینی مثل سرجان ملکم چنین مزخرفاتی را تکرار کرد!یکماه پیش، سناتور کم سواد امریکایی لیندسی گراهام در یک ویدئو کنفرانس گفت: مـن در جایـی کـه بـیلیـارد بـازی می کـردنـد فـهمیـدم ایـرانیـهـا کـلاهبـردار و شیـاد و دروغگـو هسـتـند!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!ب عد از مدت کوتاهی سناتور حرفش را تغییر داد و گفته منـظـورم مـردم ایــران نبـوده، منـظـورم دولـت ایــران بــوده!
نقل قول
 
 
+2 #4 امین 26 تیر 1394 ساعت 09:19
مایکل روبین کارشناس مسائل خاورمیانه در مؤسسه آمریکن اینترپرایز گفته : ایرانی‌ها نه انسان‌های عادی مانند آمریکایی‌ها، بلکه موجوداتی غیرعادی هستند که تفکرات عجیب و مرموزشان را تنها متخصصین آموزش‌دیده می‌توانند درک کنند !!!!!!!!!!!!!!
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید