يكشنبه 09 بهمن 1401

به سایت پدر و پسر خوش آمدید.

گفتار6 ايراني پژوهي در دورۀ قاجاريه- هانری رنه دالمانی3

چاپ
( 11 رای )

 عکس یادگاری ناصرالدین شاه قاجار با تندیسش

عکس یادگاری ناصرالدین شاه قاجار با تندیسش.  اولین تندیس نصب شده در تهران که میرزا علی اکبر معمار آن را ساخت و به دستور رضاشاه پهلوی ذوب شد.

دالماني:

ايرانيان به سنن و آداب ديرين خود پايبند اند

ايرانيان ذاتاً به سنن و آداب و رسوم ديرينۀ خود دلبستگي تام دارند (1) و در تمام انقلاباتي كه بر اثر تهاجمات خارجي در اين سرزمين روي داده، ايران هميشه كوشيده اند كه از سنتها و از عادات نياكان خود دست نكشد.
ايراني نه فقط هيچ گاه به آداب و رسوم فاتحان اعتنايي نكرده، بلكه آنها را هم به آداب و رسوم خود آشنا و آموخته ساخته و بعد در خود تحليل برده است. (2)

 

 

--

مطالب مرتبط:

ايراني از نگاه انيراني - فهرست مطالب


--
پي نوشت:
1. ايرانيان هيچ گاه به تقليد بي چون و چرا از ديگران نپرداخته اند و هر چه را كه ديگران ستانده اند با دانش و بينش خود درآميخته اند و به آن تعالي بخشيده اند و مُهر هويت فرهنگي خود را بر آن نقش كرده اند.
همۀ آفريده هاي فرهنگ ايران، پيش از اسلام و در دوران اسلامي، در تمامي زمينه ها به روشني و به گونه اي خيره كننده، هويت ايراني خود را بيان مي دارد.
هنر برخورد آگاهانه با فرهنگ هاي ديگر و بهره جستن از آنها به دور از غرق شدن و از دست دادن هويت از ويژگي هاي تابناك فرهنگ ايراني است. ايراني از فرهنگ «تقليد» و «تسليم» دور بوده و هميشه حرفي براي گفتن داشته است. مهرداد جوانبخت.
2. الماني، هانري. سفرنامه از خراسان تا بختياري – فره وشي، ابن سينا. 1335. ص334.

مطالب مرتبطاشتراک گذاری

بازدید: 1658 بار  

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید