يكشنبه 17 اسفند 1399

به سایت پدر و پسر خوش آمدید.

گفتار 4 ايراني از نگاه انيراني - دورۀ صفويه، اولئاریوس3

چاپ
( 61 رای )

 تعارف کردن

اولئاريوس:

ايرانيان اهل تعارف اند

هنگام گفتگو كلمات مؤدبانه و متواضعانه اي به كار مي برند، براي مثال هنگامي كه كسي را درون خانۀ خود دعوت مي كنند مي گويند: «خانۀ ما را منور فرموديد»، «قربان شما»، «خاك پايم»، «چشمم كف پايت» و ... . ايرانيان مانند فرانسوي ها و حتي بيشتر از آنان مي دانند كه چگونه الفاظ را بيارايند و خوشامد گويند، ولي اين تعارفات اكثراً توخالي(1) و پوچ اند.(2)

 

--

مطالب مرتبط:

ايراني از نگاه انيراني - فهرست مطالب

گفتار 4 ايراني از نگاه انيراني - دورۀ صفويه، اولئاریوس1  ...  ايرانيان به شعر بسيار اهميت مي دهند

گفتار 4 ايراني از نگاه انيراني - دورۀ صفويه، اولئاریوس2  ...  ايرانيان موجز سخن مي گويند

گفتار 4 ايراني از نگاه انيراني - دورۀ صفويه، اولئاریوس3  ...  ايرانيان اهل تعارف اند


--
1. ايراني معمولاً در اظهار دوستي و صميميت اغراق مي كند و در مناسبات اجتماعي خود را صميمي نشان مي دهد. مخاطب اين اظهارات نيز به خوبي مي داند گوينده آنقدر كه ادعا دارد صميمي نيست، اما توافق عمومي بر اين است كه اين نكته پوشيده بماند. مهرداد جوانبخت
2 . اولئاريوس، آدام. سفرنامه اولئاريوس(بخش اول). بهپور، احمد. سازمان انتشاراتي و فرهنگي ابتكار. چاپ اول 1362. ص 289.

مطالب مرتبطاشتراک گذاری

بازدید: 3357 بار  

نظرات 

 
+20 #1 قادری 17 مهر 1393 ساعت 18:57
سلام , تعارف از طبع گرم ایرونیهاست , بعضیا توی اون افراط میکنن یا خالی میبندن ولی اصلن توخالی یا پوچ نیسن
نقل قول
 
 
+3 #2 بهار 18 اسفند 1393 ساعت 09:35
تعارف بعضی مواقع لطافت زندگیه ، غربیها هنوز به آن درجه از پیشرفت نرسیده اند که بتوانند لطافت تعارف را درک کنند ......
آقای شایلی علیرضایی مقاله جالبی به نام "تعارف در فرهنگ مردم ایران" دارند و به این موضوع پرداخته اند ......
نقل قول
 
 
+5 #3 Iranophile 20 مرداد 1394 ساعت 23:19
با درود به شما
جنیفر کلینک چند سالی در ایران زندگی کرده و حاصل این سال ها را در کتابی با عنوان “The Temporary Bride” (عروس موقت) گرد آورده . این کتاب به تازگی منتشر شده . او هم با اشاره به وجود تعارف در بین ایرانی ها ، از آن به عنوان یک سنت قدیمی برای احترام یاد می کند که با آنچه یک خارجی از بیرون می بینید متفاوت است .
او می نویسد : " گاهی دو مرد ایرانی را می بینید که ۱۰ دقیقه صرف می کنند تا ثابت کنند دیگری باید اول از یک درگاهی عبور کند . فروشنده ای می بینید که قبل از گفتن قیمت ، چندین بار به مشتری اش می گوید این جنس مجانی است . (!)
و تعارف زیاد نوعی بازی با کلمات است . با این حال توریست ها باید مراقب باشند ؛ (!) اگر شما زیاد به غذای کسی یا لباس هایش خیره شوید، تعجب نکنید که او بخواهد آن را به شما بدهد . اگر سه بار مودبانه تعارفش را رد کنید ، او منصرف خواهد شد . (!) "http://fa.soroush.nl/
نقل قول
 
 
+3 #4 کامران 24 آبان 1394 ساعت 11:35
ز یزدان و از ما بر آن کس درود که تارش خرد باشد و داد پود(فردوسی)
لئون مک کارون" فیلمساز انگلیسی تجربه سفرش به ایران را در قالب گزارشی با عنوان " 5 نکته که با سفر به ایران دریافتم" در وب سایت انگلیسی " wanderlust" منتشر کرده.او درباره تعارف کردن ایرانیها نوشته:"تعارف یکی از قوانین و مقررات سردرگم کننده ومنحصر به فرد ایرانیهاست.تعارف یعنی اینکه مثلا اگر بخواهید چیزی بخرید فروشنده ابتدا به شما خواهد گفت که نمیخواهد پولی دریافت کند و به اصرار میگوید پول نمیگیرد اما نباید شما باور کنید و باید به پرداخت پول اصرار کنید تا پس از دو سه مرتبه اصرار دو طرفه در نهایت فروشنده پول را بگیرد.این رفتار عجیب در همه جای ایران یک هنجار است.مشکلی که در این زمینه پیش میآید اینست که در مواقعی شما در سفر به بسیاری از مناطق روستایی ایران واقعا با افرادی روبرو میشوید که میخواهند بر اساس سنت میهمان نوازی به طور رایگان کالا یا خدماتی (غذا، نوشیدنی،محل اقامت و..)را در اختیار شما بگذارند.رفتار شما در این مواقع باید ابتدا بر امتناع باشدو اگر دیدید اصرار زیادی میکند میتوانید در نهایت قبول کنید.تشخیص مرزهای بین تعارف و درخواستهای واقعی میتواند سرگرمی جالب سفر به ایران باشد اما باید دانست که درک و شناخت این موضوع برای نحوه رفتار و مواجهه با ایرانیها بسیار مهم است."http://www.asriran.com/fa/news/431556/5 با تشکر و سپاس
نقل قول
 
 
+4 #5 سبحاني 08 بهمن 1394 ساعت 19:12
شاید روز ی به مرتبه ای از خرد جمعی برسیم که از " تعارف " برای جلب جهانگردان به طور صحیح استفاده کنیم . . . . . . برای بعضی توریستها تعارفی که در ایران می بینند دلنشین و شیرین ست . . . . . . آنها از شنیدن " قدمت روی چشم " و " گل پشت رو نداره " سر ذوق می آیند . . . . . .
نقل قول
 
 
+1 #6 Mona 05 آبان 1395 ساعت 20:22
با درود به استاد محترم. صحبتهایی که برایتان نوشته ام از یک روانشناس ایرانی است که به دلم نشست. "بند ناف خانواده های ایرانی را با تعارف بسته اند.زیباترین کاری که می توانیم انجام بدهیم اینست که متفاوت نگاه کنیم.آنها که ایرانی نیستند اعتقاد دارند تعارف ، رابطه هار را از هم دور میکند،چون میپندارند در تعارف،ما با هم صادق نیستیم.ولی از نگاه ایرانیها،تعارف بعضی وقتها لطافت زندگیست،نه با دروغ بلکه با نرم کردن چیزی که هضمش سخت است."
:-)
نقل قول
 
 
+1 #7 پیر بلخ 19 آذر 1395 ساعت 06:05
با درود بر شما . شوشان آزادتیان ، فارسی آموز ارمنستانی برای اولین بار به ایران آمده و یکماه در ایران اقامت داشته . وی درباره تعارف چنین نظر داده:
زبان ، آیینه یک ملت است. اگر زبان مردمان یک کشور را یاد نگیرید هیچگاه نخواهید توانست کشور ، فرهنگ و مردم آن کشور را بشناسید. تعارفها خوشمزه ترین و زیباترین بخش زبان فارسی استبه عنوان مثال اکثر ایرانیها به جای سلام از "خسته نباشید" استفاده می کنند و شنونده نیز در جواب می گوید: "سلامت باشید" یا "شما هم خسته نباشید" یا در زمانی که یک ایرانی به دیگری شیرینی تعارف می کند و شخص مقابل نیز شیرینی را قبول می کند می گوید : " شیرین کام باشید". ایرانیها بسیار از فرهنگ تعارف و واژگان تعارف استفاده می کنند که در برخوردهای اول برای خارجیهایی که از ایران بازدید می کنند بسیار عجیب و حتی غریب است اما باید این را بدانیم که تعارف بخشی از رسوم مردمان ایران زمین بوده و هست.(به نقل از روزنامه صنعت عصر اصفهان/شماره190/13 آذر1395/صفحه 5)
نقل قول
 
 
0 #8 ناشناس 01 فروردين 1396 ساعت 15:51
با سلامی گرم با درودی پاک .... بی تعارف ! و با تعارف ! سایت خوبی دارید .... تعارف برای ما ایرانیها عالمی دارد .... تعارف کردن در فرهنگ ایران یک نوع روش برقراری ارتباط است ...... تعارف صحیح مبین آداب دانی است و چگونگی تعارف ، معیاری برای سنجش ادب و آداب دانی است . یک ایرانی با تعارف کردن به اندازه و معقول، فرهنگ ، شخصیت و تربیت خود را نشان می دهد ..... یک ایرانی با به کار بستن زبان و رفتار تعارف حتی خواستن و نخواستن خودش را به طور غیرمستقیم اعلام می کند.... تعارف به ظاهر خلاف واقع است با این حال دروغ هم نیست و بار منفی دروغ را ندارد.... اغلب تعارفات استعاره ها و تشبیهات ادبی هستند که به نحو شاعرانه و مبالغه آمیز ارادت و توجه فرد را به مخاطبش بیان می کنند....
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید