چهارشنبه 06 مهر 1401

به سایت پدر و پسر خوش آمدید.

پرسش اسفند - دلیل عقب ماندگی ایران چیست؟

چاپ
( 130 رای )

مخاطب گرامی،

دلیل عقب ماندگی ایران چیست؟  

 ایران  ایران

پاسخ های دریافتی را در بخش "ادامه مطلب" می توانید ملاحظه نمایید.  این پاسخها بر اساس ترتیب زمانی دریافت  و نیز قابل درج بودنشان آورده شده است:

 

1.  سؤال جالب ولی سختیه. بهتره دنبال "دلایل" بود نه "دلیل"! عقب ماندگی ایران تنها یک دلیل نداره. بیشتر مشکل بر میگرده به مردم کشورمون. ایران دچار عقب ماندگیه برای اینکه مردم اینطور میخوان. از ماست که بر ماست.

2.  موقعیت جغرافیایی خاص و سرراه شرق وغرب بودن مورد تهاجم دایم در تاریخ موجب شده مردمانی با اداب و رسوم مختلف شکل کیرد و بعد با اکتشاف نفت و منابع دیگر و استثمار نتوانیم به پیشرفت و استحقاق این خاک ارزشمندبرسیم. اما ناامید نباید بود.

3.  انجماد فکری و واقعیت گزیری.

4.  همین طور که در پشت پنجره نشسته بودم ناگهان فکری موذی و نامرغوب هم گریبانم را گرفت: اگر همین 130هزار ایرانی - ساکن در تورنتو - آشنا به همه ی هنجارهای فرهنگی و مدنی کانادا را، در همین کانادا، در شهری مخصوص به خودشان و بدون آقابالاسر رها کنند، چه مدتی لازم است تا شهری تمام عیار ایرانی، با همه ی ویژگیها و استانداردهای ملی فراهم آید.

تحول از کجا و با کدام هنجار آغاز خواهد شد؟ آیا شهر پس از مدتی کوتاه شهرداری دیکتاتور خواهد داشت؟ مدیریت خان خانی را خواهد یافت؟ روزنامه ها محافظه کار و بعد محافظه کارتر خواهند شد؟ ستادی پس از ستادی دیگر مأمور کارشناسی و ساماندهی خواهد شد؟ ساختار حزبها چه؟ شمار زندانیها چه؟ ریخت و هیئت عمومی بناها چه؟ زمین بازی و دلالی چه؟ کیفیت رانندگی چه؟سرعت عمل چه؟ کیفیت نظام پزشکی چه؟ کیفیت بیمه ها چه؟ کیفیت اماکن عمومی و کافه ها و رستورانها چه؟ قیمتها چه؟ مشتهای گره خورده چه؟ چیزی جلو پیشرفتهای فرهنگی و مدنی را خواهد گرفت؟ یا مدینه ای فاضله فراهم خواهد آمد که دیگر مردم کانادا را دچار غبطه کند؟ (ص79و80،سفرنامه ی اون ور آب،پرویز رجبی)

5.  اگر پنج شش ملت از دوره باستان باقیمانده باشند یکی هم ملت تاریخی ایران است. باستانی بودن، به فرهنگ ملل باستانی تصلب و سختی بخشیده و ایران هم از این بابت مستثنا نبوده. سرانجام روزی خواهد رسید که تصلب و خشکی از فرهنگ ایران رخت بربندد و ایران ما هم روی پیشرفت و توسعه را ببیند.

6.  بقول حکیم فرزانه طوس فردوسی: از این مارخوار اهرمن چهرگان ..... ز دانایی و شرم بی بهرگان

نمیخواهم همه ناکامیها را به تاریخ حواله دهم با اینحال شکست قادسیه و شکست از مغول کمر مردم ایران را شکست. رفتارهای جمعی امروزمان متاثر از این دو شکست است وخیلی از ایرادات فعلی را میتوانیم در این دو شکست ریشه یابی کنیم.

7.  آیا در جامعه ای که روز به روز ریا، دروغگویی، تظاهر و تفاخر بیشتر می شود می توان توقع پیشرفت و توسعه داشت؟  آیا می شود در ایران کار و زندگی کرد و دروغ نگفت و تظاهر نکرد؟

8.  فراموش کردن تاریخ

9.  نابخردی

10.  نداشتن تفکر انتقادی

11.  وقتی قوانین یک جامعه از مردمش جلوتر باشد آن جامعه پیشرفت می کند، اما متاسفانه مردم ما از قوانین مان جلوترند.

12. عوام زدگی

13.  نظر استاد سریع القلم در این مورد جالب است . ایشان نظرشان را با طرح چند اگر ادا کرده اند که مطلب و مقصود را بهتر رسانده :  علت‌العلل ناكارآمدي در ايران، فقدان ارتباطات بين‌المللي است.
اگر ما در حد تركيه با جهان ارتباط داشتيم، تخصص را گرامي مي‌داشتيم و به يك نفر، بیش از ده حكم اجرايي نمي‌داديم.  اگر ارتباطات جدي بين‌المللي داشتيم، سريع آلودگي هواي تهران، ايمني جاده‌ها، ترافيك شهري، نظام اداري و دهها مورد را مجبور مي‌شديم حل و فصل كنيم.  اگر ارتباطات وسيع بين‌المللي داشتيم، نمي‌توانستيم نرخ دو رقمي تورم را براي دهه‌ها حفظ كنيم.  اگر بين‌المللي بوديم، در دانشگاههاي ما، از اساتید کره ای و ژاپنی گرفته تا محققان مصری و برزیلی حضور پيدا مي‌كردند، تدريس مي‌كردند، آموزش مي‌دادند و مي‌آموختند و افراد دانشگاهی در داخل کشور، خود را محك مي‌زدند.  اگر بين‌المللي بوديم، قبول نمي‌كرديم درصد قابل توجهي از مردم ايران از اتومبيل پرايد استفاده كنند.  اگر بين‌المللي عمل مي‌كرديم، روبروي شاخص ارزي ايران در صرافي‌هاي خارجي، معادل های بسیار ضعیف را نمي‌ديديم.

 

14.  یکی ازبزرگان می گوید تمام بدبختی ما از نادانی بود. (این جمله را یکی از خمر های سرخ گفته وقتی که فروپاشیدند) بله تمام مشکلات یک جامعه از نادانی سرچشمه می گیرد و این خیلی ساده نیست که براحتی تفسیرش کنیم ولی عاقلان دانند.

15. یکی از علل عقب ماندگی ایرانیان ایران را خلاصه کردن در اقلیت فارس است ایران فقط کوروش را نداشت سلطان محمودها طغرل الب ارسلان ها سلطان جلال ایدین ها شاه اسماعیل و شاه عباس ها نادرها و اقا محمد خان ها را داشته متاسفانه بیش از نصف جمعیت را بیگانه به حساب اورده اند و این باعث می شود تمام نخبگان اذری به خارج مهاجرت کنند این بیگانه به حساب اوردن اختلافات داخلی را هم ایجاد کرده

16. تحقير و اهانت به ملتهاي ديگر(غرور، غرور،غرور)

17. عقب ماندگی ایران سه دلیل داره: خود برتر بینی،خود برتر بینی، حود برتر بینی. خود برتر بینی ما رو از دنیا جدا کرده.

18. علتش معلومه. نميشه گفتش. اونايي كه بايد بدونن ميدونن. علتش رفع نشه صد سال ديگه اوضاع درب داغونمون از هميني هم كه هست درب داغونترمیشه.

19. ....

20. مصیبت ملی ما بت سازی است.

21. ما با داشته هایمان و تواناییهایمان انچنان که قبلا پیشرو بوده ایم باز هم میتوانیم پیشرو باشیم اگر خود را باور داشته باشیم ما هر انچه که لازمه پیشرفت است داریم وانجام نکات مذبوز لازم است 1-رعایت حقوق همدیگر حتی در موارد ریز 2-دنیا و ملل را کاملا شناخته و انالیز کنیم نقاط قوت انان اعم دانش فرهنگ معادن صنعت و.... شناخته وبکار گیریم 3-نیازهای انانرا شناسایی وبا انجام خدمت کسب درامد کنیم 4-در کسب علم ودانش بروزو کوشا باشیم 5-در کیفیت هر کار ممارست کنیم 6-در انجام کار ضمن ممارست همیشه به کیفیت نواوری ان توجه کنیم و... حالا کدام مورد از ما ساخته نیست پس همت نماییدایران را در شان ان بشناسانیم

22. عـقـل قـرون وسـطـایـی

23. آقای پرویز رجبی که ترک هستید؛ همانقدر که شما از نسل مردم باستان ایران هستید مابقی ما نیز هستیم! بنابراین اینقدر در باستان ایران که به ما ربط ندارد زندگی نکنیم تا شاید پیشرفت کنیم!

24. اگر قبول کنیم که فرهنگ در طی چند دهه یا قرن تغییر می کند آنگاه می توانید مقوله فرهنگ بد ایرانی را عامل عقب ماندگی دانست. از قاجار به بعد بررسی را شروع می کنیم. پارتی بازی و به کار گماشتن خویشاوندان، استفاده از منصب حکومت جهت رشوه گیری رانت خواری، کار دلالی و ... نیز راهی برای بدست آوردن ثروت بادآورده. پس چه به علت کمک و برنامه ریزی دول خارجی استعمارگر، و چه به علت بی علمی و بی تعهدی حکام و مسئولین، فرهنگ ایرانی جماعت (سیاسی، اجتماعی دینی و ...) به وضعیت نامناسبی رسیده و جلوی پیشرفت ما را می گیرد. 

راه حل چیست؟ تلاش کنیم در صحبت های میان خود کمتر به لطیفه و مسخره بازی بپردازیم. مشکلات جامعه، سیاست، اقتصاد، دین و ... را مطرح کنیم. تنفر از رشوه گیری، رانت خواری، دروغگویی، پارتی بازی، دلالی و ... را در بین اجتماع ایجاد کنیم تا کم کم به فرهنگ والایی که پیشرفت ما نیز در آن خواهد بود دست یابیم.

25. نقیصه های فرهنگی !؟ یک نمونه از این نقایص : گاهی به یاد می آوریم از ملتهای دیگر بسیار کمتر مطالعه می کنیم !؟

26. ما خیلی هم پیش رفته ایم! داریم سال به سال عقب مانده تر و درمانده تر و بدبخت تر می شویم! نشانه ای از پیش رفتن در نادانی و خرافات!

27. علت العلل گرفتاريهاي ما مديريت ضعيف كشور است.

28. فرهنگ غنی اما منزوی و راکد.

29. غوطه وري در تعصب، بيگانگي با نقد، انزوای فرهنگی.

30. علی دشتی در کتاب ( علل سقوط محمدرضا پهلوی / صفحه 165 ) جواب شما را داده است : .... اگر او - محمدرضاشاه - به جای این همه پالایشگاه و موسسات پتروشیمی و عمران و آبادی شهرها و روستاها و و ایجاد جاده ها و گسترش فرودگاه ها و خطوط هوایی داخلی و خارجی ووووو اندکی زحمت می کشیید از غرور خودکامگی خود و حرص ولع خاندان سلطنت کاسته و بر غرور و شخصیت این مرز و بوم می افزود و به جای پرورش روح عبودیت و بندگی ، همکار و صاحبنظر تربیت می کرد ، او ملتش به این سرنوشت دچار نمی شد.

31. تعصب ، دروغ ، تظاهر و خرافات جای راستی ، خردگرایی و احترام به حقوق دیگران گرفته .

32. سال به سال داریم عقب مانده تر می شویم ،دلیلش هم واضح است.نگاه ما یا تقبیحی است یا تقدیسی.همه چیز به چشمان ما یا سیاه است یا سپید.علت اصلی عقب ماندگی ما کوررنگی در نگاه ماست.

33. فرهنگ سیاسی عقب مانده و نداشتن فرهنگ کار و صدها عامل دیگر.

34. اصلاح ناپذیری

35. پایبندی به موهومات و خرافات

36. بررسی نظر صاحبنظران هم در این خصوص بی فایده نیست. مصطفی ملکیان بیست عامل را برای عقب‌ماندگی ایرانیان برشمرده: 1- پیشداوری / 2- جزمیت و جمود / 3- خرافه‌پرستی / 4- بهادادن‌ به‌ داوري‌هاي‌ ديگران‌ نسبت‌ به‌ خود / 5- همرنگی با جماعت / 6- تلقين‌پذيري‌ / 7- القاپذيري‌ / 8- تقلید / 9- تعبد / 10- تلقین‌پذیری / 11- شخصیت‌پرستی / 12- اعتقاد به‌ برگزيدگي‌ / 13- تجربه‌ نيندوختن‌ از گذشته‌ / 14- جدي‌ نگرفتن‌ زندگي‌ / 15- ديدگاه‌ مبتذل‌ نسبت‌ به‌ كار / 16- قائل‌ نبودن‌ به‌ رياضت‌ / 17- از دست‌ رفتن‌ قوه‌ تميز بين‌ خوشايند و مصلحت‌ / 18- زياده‌گويي / 19- زبان‌ پريشي / 20- ‌ ظاهرنگري‌

37. ملک الشعرای بهار تأثیر مغول در اخلاق مردم را چنین تشریح میکند: «به محض اینکه تأثیر قرن ششم در عصر ایلخانان بر طرف گردید و قرن هفتم از نیمه گذشت، تأثیر تربیت مغول −یعنی بی تربیتی، توحش، بیرحمی، بی عدالتی، جهل و یاساهای احمقانۀ صحرایی و قاسیانۀ بیابانی در سطح اخلاق و احوال باقی ماندگان تیغ و دماغ سوختگان و دلمردگان افسرده و پژمردۀ ایرانی پدیدار گشت ». (ملک الشعرای بهار ۱۳۷۶، ص ۱۰۸۲)

38. فرهنگ مردم داغون شده بخدا.حیف اسم ایران و ایرانی.

39. فرهنگ عقب مانده.

40. آقای مهرداد مشایخي بافت اداره امور در ایران را که بر اساس فرهنگ کشاورزی و فئودالی و قبیله ای است عامل عقب ماندگی ایران می داند .

آقای کاظم علمداری هم کتابی به نام "چرا ایران عقب ماند و غرب پیش رفت؟" نوشته است و علت اصلی عقب ماندگی ایران را "ادغام سه نهاد اقتصاد و سیاست و دین" با یکدیگر می داند چه وحدت و همدستی آنها را مانع بزرگی می داند در برابر شکل گیری و گسترش اصل اساسی توسعه و پیشرفت در بستر جامعه یعنی "رقابت"!

آقای سریع القلم روحیه مسلط بر مردم خاورمیانه را عامل عقب ماندگی می داند ، روحیاتی مثل : محافظه کاری شدید ، عدم درک درست تحولات جهانی ، مقاومت در برابر تغییرات ، تفاوت عمیق میان اندیشه و سخن و عمل ، گریز از پیش بینی آینده و برنامه ریزی و سازماندهی ، تمایل شدید به ایده آلیسم در همه اشکال و ابعاد آن .

41. خرد گریزی.

42. تنها دلیل فساد است و تمام ... .

43. «با سخـتیِ بتها چه باید کرد؟ / با این تَشَـتتها چه باید کرد؟ / گیرم تفاوتها نمایان شد / با  بی تفاوتها چه باید کرد؟ / با مردمی که سیل را هر سال / بر گردنِ قسمت میاندازند/ دنیایشان را میدهند اما/ قبل از دعا یک سد نمیسازند.
ما مردمانی عاشق کورش/ ما قومِ در تاریخ جا مانده/ جداً  کدام از ما فقط یکبار/ یک خط از آن تاریخ را خوانده؟/ ما فخرمان فرهنگ دیروز است / انکار هر یک درد تسکین است/ باید پذیرفت این حقیقت را / امروز ما فرهنگمان این است.
تا زخم را گردن نمیگیریم / این زخمهای کهنه پابرجاست / ما بیشتر دنبال توجیه ایم / این فرق ما با مردم دنیاست / جداً اگر ما فخر دنیاییم / از مردم دنیا چه باید گفت؟ / من می پذیرم که بدبینم / تو جای من ، از ما چه باید گفت...» ترانه روزبه بمانی با صدای علیرضا عصار

44. وقتی حاج سیاح بعد از ۱۸ سال دوری از ایران دوباره به وطن بازگشت در شیراز روزی او را به باغ یکی از نوکران حاکم شیراز دعوت کرده بودند و او درکتابش "سفرنامه حاج سیاح" چنین نوشته است: یکروز مرا به باغ میرزا رضا دعوت کردند و این شخص از نوکران مشیرالملک حاکم شیراز بوده و در اندک زمان از مال فقرا و مردم بیچاره صاحب اموال زیادی نصیبش شده.درآنجا جمعی بودند گفتگو شد که کدام کار و صنعت در ایران بیشترین دخل را دارد؟حاجی محمد حسن تاجر گفت: من تجارت دارم و تا چند پشت پدرانم در این کار بوده و زحمت کشیده اند با همه اینها بقدر یک نایب الحکومه بوشهر هم ثروت ندارم. در ایران ، حکومت و ریاست است که گنج بادآورده است. هرقدر حکمران شقی تر و بیرحم تر و دزدتر است و مردم را بیشتر غارت میکند در نزد دولت محترم تر و معتبرتر است.حاجی میرزا محمود گفت: خیر! از حکومت هم بهتر "ملایی" است. خطر حکومت را ندارد. هرچه میکند به نام خدا میکند. هرکاری که انجام میدهد منع و مذمت ندارد. عزل شدن ندارد. از دخل خود چیزی به کسی نمیدهد بلکه همواره میگیرد. از همه راحت تر است و بهتر عیش میکند. صدر (بالای مجلس) را میگیرد. مردم دستش را می بوسند. او همه وقت عزیز و محترم و از هر تکلیف آزاد است. برنده ترین اسلحه را دارد که همانا تکفیر کردن است و گرفتن مال مردم. آیا در دنیا از این طایفه خوشبخت تر وجود دارد؟
همه تصدیق کردند. محمد حسن گفت: آقایان این سخن ها محرمانه است. باید این کلمات را در این باغ دفن کنیم و به بیرون نبریم. گفتم: من در ممالک آزاد به آزادی عادت کردم و چیزی را مخفی نمیکنم(صفحه 22 از کتاب خاطرات حاج سیاح)

45. واقعا از نکات مهمی که ذکر کردید سپاسگذارم. امیدوارم بتوانیم با همت و تلاشمان سهم کوچکی در پیشرفت کشور خویش داشته باشیم و از ماست که بر ماست را "این کنایه ننگ اور را" از خود برهانیم.سپاس سپاس سپاس

46. دو هزار و پانصد سال استبداد

47. دکتر مهدی عظیمی دانش آموخته علوم سیاسی و روابط بین الملل معتقدند کشورهای خاورمیانه از جمله ایران به چهار دلیل عقب مانده اند: 1-استبداد شرقی 2-دولتهای رانت مدار 3-سلطه جهان بینی دینی 4-دخالت خارجی

48. درآمیختن دین و سیاست

49. «من معتقدم تاریخ، هرگز نمونه‌ای از مردمی را که تحت تسلط روحانیون هستند نشان نمی‌دهد که توانسته باشند یک دولت آزاد و متمدن را تشکیل بدهند.» توماس جفرسون،نویسنده اصلی اعلامیه استقلال ایالات متحده آمریکا و سومین رئیس‌جمهور آمریکا

50. ژن خوب!

51. به نظر من دلیل عقب ماندگی ایران ریشه در بدن مردم ایران دارد یعنی اگر بدن مردم ایران کم کاری ملانین داشت آنوقت مردم ایران سفید پوست و مو زرد و چشم آبی می شدند و همانند مردم کشور مثلا روسیه که سفید پوست پوست مو زرد و چشم آبی هستند پیشرفته میشدند و به نظر من مردم کشورهایی که مردمشان بدنشان کم کاری کاری ملانین دارند صد در صد ابر قدرت هستند مردمی که بدنشان کم کاری ملانین داشته اند کمال گرا و دارای آرامش ذهنی و جسمی اند اغلب خوردن آب زیاد و شنیدن صدای آب به کم کاری ملانین منجر میشود و باعث آرامش میشود و در سایت گوگل و یوتیوب روش هایی و موزیک هایی برای کم کاری ملانین وجود دارد که می توان دانلود و استفاده کرد من امیدوارم که بدن مردم ایران کم کاری ملانین داشته باشد تا مردم ایران هم بتوانند ابر قدرت شوند.

52. سطح فرهنگی پایین مردم

53. چهل سال مدیریت افتضاح

54. سلطه مغول در خصال و روانشناسی ایرانیها موثر بوده و آنان را فرمانبر و مطیع سرنوشت کرده .

55.

56.

57.

58.

59.

60.

 

 

 

 

 

 

 

 

--

مطالب مرتبط:

پرسش فروردین:        "پدر و پسر" در وهله نخست چه نکته ای را برای شما تداعی می کند؟

پرسش اردیبهشت:    این جمله را چگونه کامل می کنید: می خوانم که ....

پرسش خرداد:           همه راهها به کجا ختم می شود؟

پرسش تیر:                دکارت گفت: «می‌اندیشم، پس هستم»، نظر شما در این باره چیست؟

پرسش امرداد:           «بودن یا نبودن؟ مسئله این است!»، نظر شما در این باره چیست؟ 

پرسش شهریور:        حق مسلم ما چیست؟

پرسش مهر :            برای چه می نویسید؟

پرسش آبان :            بزرگترین درسی که تاکنون در زندگی آموخته اید چه بوده است؟

پرسش آذر :             برجسته ترین بانوی ایرانی در پهنۀ تاریخ کیست؟

پرسش دی :            دماوند ایران (بزرگترین شخصیت تاریخ ایران) کیست؟

پرسش بهمن :         اثرگذارترین کتابی که تا به حال خوانده اید چه بوده است؟

پرسش اسفند :        دلیل عقب ماندگی ایران چیست؟

   

مطالب مرتبطاشتراک گذاری

بازدید: 20419 بار  

نظرات 

 
+24 #1 کاظمی 01 اسفند 1392 ساعت 07:01
سلام
سؤال جالب ولی سختیه! بهتره دنبال "دلایل" بود نه "دلیل"! عقب ماندگی ایران تنها یک دلیل نداره! بیشتر مشکل بر میگرده به مردم کشورمون! ایران دچار عقب ماندگیه برای اینکه مردم اینطور میخوان! از ماست که بر ماست!
نقل قول
 
 
+22 #2 مسعود 01 اسفند 1392 ساعت 16:17
موقعیت جغرافیایی خاص و سرراه شرق وغرب بودن مورد تهاجم دایم در تاریخ موجب شده مردمانی با اداب و رسوم مختلف شکل کیرد و بعد با اکتشاف نفت و منابع دیگر و استثمار نتوانیم به پیشرفت و استحقاق این خاک ارزشمندبرسیم. اما ناامید نباید بود
نقل قول
 
 
+49 #3 Babak 01 اسفند 1392 ساعت 17:25
انجماد فکری و واقعیت گزیری :sad:
نقل قول
 
 
+43 #4 فرهادی 02 اسفند 1392 ساعت 08:06
همین طور که در پشت پنجره نشسته بودم ناگهان فکری موذی و نامرغوب هم گریبانم را گرفت:اگر همین 130هزار ایرانی – ساکن در تورنتو- آشنا به همه ی هنجارهای فرهنگی و مدنی کانادا را، در همین کانادا، در شهری مخصوص به خودشان و بدون آقابالاسر رها کنند، چه مدتی للازم است تا شهری تمام عار ایرانی،با همه ی ویژگیها و استانداردهای ملی فراهم آید.تحول از کجا و با کدام هنجار آغاز خواهد شد؟آیا شهر پس از مدتی کوتاه شهرداری دیکتاتور خواهد داشت؟مدیریت خان خانی را خواهد یافت؟روزنامه ها محافظه کار و بعد محافظه کارتر خواهند شد؟ستادی پس از ستادی دیگر مأمور کارشناسی و ساماندهی خواهد شد؟ساختار حزبها چه؟شمار زندانیها چه؟ریخت و هیئت عمومی بناها چه؟زمین بازی و دلالی چه؟کیفیت رانندگی چه؟سرعت عمل چه؟کیفیت نظام پزشکی چه؟کیفیت بیمه ها چه؟کیفیت اماکن عمومی و کافه ها و رستورانها چه؟قیمتها چه؟مشتهای گره خورده چه؟ چیزی جلو پیشرفتهای فرهنگی و مدنی را خواهد گرفت؟یا مدینه ای فاضله فراهم خواهد آمد که دیگر مردم کانادا را دچار غبطه کند؟ص79و80،سفرن امه ی اون ور آب،پرویز رجبی.
نقل قول
 
 
+27 #5 محمدی 02 اسفند 1392 ساعت 18:36
اگر پنج شش ملت از دوره باستان باقیمانده باشند یکی هم ملت تاریخی ایران است...باستانی بودن،به فرهنگ ملل باستانی تصلب و سختی بخشیده و ایران هم از این بابت مستثنا نبوده...سرانجام روزی خواهد رسید که تصلب و خشکی از فرهنگ ایران رخت بربندد و ایران ما هم روی پیشرفت و توسعه را ببیند... :-)
نقل قول
 
 
+36 #6 آروین 05 اسفند 1392 ساعت 07:44
بقول حکیم فرزانه طوس فردوسی:از این مارخوار اهرمن چهرگان..... زدانایی و شرم بی بهرگان
نمیخواهم همه ناکامیها را به تاریخ حواله دهم بااینحال شکست قادسیه وشکست ازمغول کمر مردم ایران را شکست.رفتارهای جمعی امروزمان متاثر ازاین دو شکست است وخیلی از ایرادات فعلی را میتوانیم دراین دو شکست ریشه یابی کنیم.
نقل قول
 
 
+6 #7 barsam 05 اسفند 1392 ساعت 14:29
آیا در جامعه ای که روز بروز ریا،دروغگویی،تظ اهرو تفاخر بیشتر میشود میتوان توقع پیشرفت و توسعه داشت؟ :oops:
آیا میشوددر ایران کار و زندگی کرد ودروغ نگفت و نظاهر نکرد؟ :oops:
نقل قول
 
 
+4 #8 Saeedi 24 فروردين 1393 ساعت 06:43
فراموش کردن تاریخ!!!!!!!!
نقل قول
 
 
+3 #9 Shafii 29 مرداد 1393 ساعت 21:04
نابخردی
نقل قول
 
 
+19 #10 Bagheri 31 شهریور 1393 ساعت 19:08
نداشتن تفکر انتقادی
نقل قول
 
 
+49 #11 علیرضا 03 آبان 1393 ساعت 11:46
با سلام و خسته نباشید.....وقتی قوانین یک جامعه از مردمش جلوتر باشد آن جامعه پیشرفت میکند اما متاسفانه مردم ما از قوانین مان جلوترند.....ممنون از سایت خوبتان
نقل قول
 
 
+40 #12 مرادی 01 آذر 1393 ساعت 06:50
عـــــوام زدگـــــــــی
نقل قول
 
 
+11 #13 زمانی 25 آذر 1393 ساعت 09:07
نظر استاد سریع القلم در این مورد جالب است . ایشان نظرشان را با طرح چند اگر ادا کرده اند که مطلب و مقصود را بهتر رسانده :
علت‌العلل ناكارآمدي در ايران، فقدان ارتباطات بين‌المللي است.
اگر ما در حد تركيه با جهان ارتباط داشتيم، تخصص را گرامي مي‌داشتيم و به يك نفر، بیش از ده حكم اجرايي نمي‌داديم.

اگر ارتباطات جدي بين‌المللي داشتيم، سريع آلودگي هواي تهران، ايمني جاده‌ها، ترافيك شهري، نظام اداري و دهها مورد را مجبور مي‌شديم حل و فصل كنيم.
اگر ارتباطات وسيع بين‌المللي داشتيم، نمي‌توانستيم نرخ دو رقمي تورم را براي دهه‌ها حفظ كنيم.

اگر بين‌المللي بوديم، در دانشگاههاي ما، از اساتید کره ای و ژاپنی گرفته تا محققان مصری و برزیلی حضور پيدا مي‌كردند، تدريس مي‌كردند، آموزش مي‌دادند و مي‌آموختند و افراد دانشگاهی در داخل کشور، خود را محك مي‌زدند.
اگر بين‌المللي بوديم، قبول نمي‌كرديم درصد قابل توجهي از مردم ايران از اتومبيل پرايد استفاده كنند.
اگر بين‌المللي عمل مي‌كرديم، روبروي شاخص ارزي ايران در صرافي‌هاي خارجي، معادل های بسیار ضعیف را نمي‌ديديم.
نقل قول
 
 
+21 #14 محسن 29 آذر 1393 ساعت 10:18
یکی ازبزرگان می گوید تمام بدبختی ما از نادانی بود . ( این جمله را یکی از خمر های سرخ گفته وقتی که فروپاشیند) بله تمام مشکلات یک جامعه از نادانی سرچشمه می گیرد و این خیلی ساده نیست که براحتی تفسیرش کنیم ولی عاقلان دانند.
نقل قول
 
 
0 #15 هادی 09 بهمن 1393 ساعت 15:26
یکی از علل عقب ماندگی ایرانیان ایران را خلاصه کردن در اقلیت فارس است ایران فقط کوروش را نداشت سلطان محمودها طغرل الب ارسلان ها سلطان جلال ایدین ها شاه اسماعیل و شاه عباس ها نادرها و اقا محمد خان ها را داشته متاسفانه بیش از نصف جمعیت را بیگانه به حساب اورده اند و این باعث می شود تمام نخبگان اذری به خارج مهاجرت کنند این بیگانه به حساب اوردن اختلافات داخلی را هم ایجاد کرده
نقل قول
 
 
+6 #16 احمد 09 بهمن 1393 ساعت 18:44
تحقير واهانت به ملتهاي ديگر(غرور٠٠٠٠٠غ رور٠٠٠٠٠٠غرور)
نقل قول
 
 
+8 #17 زهرا 05 فروردين 1394 ساعت 08:26
سلام
عقب ماندگی ایران سه دلیل داره
خودبرتربینی....خودبرتربینی ....حود برتر بینی
خود برتر بینی ما رو از دنیا جدا کرده :cry:
نقل قول
 
 
+7 #18 صدف 08 فروردين 1394 ساعت 12:40
سلام
علتش معلومه.….. نميشه گفتش ........... اونايي كه بايد بدونن ميدونن ...……علتش رفع نشه صد سال ديگه اوضاع درب داغونمون از هميني هم كه هست درب داغونترمیشه
نقل قول
 
 
0 #19 مريم 03 ارديبهشت 1394 ساعت 19:08
.………؛
نقل قول
 
 
+23 #20 X 19 ارديبهشت 1394 ساعت 21:39
مصیبت ملی ما بت سازی است !!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید