دوشنبه 04 مهر 1401

به سایت پدر و پسر خوش آمدید.

دیکتاتور تولدت مبارک!

چاپ
( 293 رای )

هنرنمایی جنیفرلوپز برای دیکتاتور ترکمنستان 

 دیکتاتور تولدت مبارک!

 

 

 اخیراً سوپراستار امریکایی، جنیفرلوپز از دیکتاتوری شناخته شده مبلغ 4/1 میلیون دلار دریافت کرد تا خوش رقصی کند و یک شادباش تولد به وی بگوید!

اجرای ستارگان در مراسم خصوصی امری غیرمعمول نیست و یکی از منابع درآمد آنان به شمار می‌رود، اما زمانی می توان به آنها خرده گرفت که به دعوت نظام های سرکوبگر به روی صحنه روند و از آنان پول دریافت کنند!

چنین ستارگانی به واقع آب به آسیاب دیکتاتورهایی می ریزند که می خواهند به دنیا وانمود کنند از دنیای آزاد دور نیستند و سعی دارند حکومت های خود را مشروع جلوه دهند.

قربانقلی بردی‌محمداف، دیکتاتور ترکمنستان به بازداشت اجباری و شکنجه مخالفان سیاسی اش مشهور عام و خاص است. 

دیده‌بان حقوق بشر، حکومت ترکمنستان را به عنوان یکی از سرکوبگرترین حکومت های کشورهای جهان معرفی کرده است. این گروه حقوق بشری می‌گوید، دولت این کشور، محدودیت‌های شدیدی برای آزادی بیان اعمال می‌کند و بردی‌محمداف و اطرافیانش از قدرت نامحدودی بر تمامی جنبه‌های زندگی مردم ترکمنستان برخوردارند. 

 

Jennifer Lopez

 جنیفرلوپز (زاده سال ۱۹۶۹) خواننده، بازیگر، رقصنده پورتوریکویی تبار اهل آمریکا

 

نخست جزئیات خبری جنیفرلوپز و دیکتاتور ترکمنستان را دنبال می کنیم و سپس پیشینه حضور ستارگان در برابر دیکتاتورهای سالهای اخیر را به یاد خواهیم آورد.

 

1.  تولد ۵۶ سالگی رئیس جمهور ترکمنستان در منطقه گردشگری "آوازه" واقع در کناره دریای کاسپین، به مدت یک هفته (از ۳ تا ۹ تیر۱۳۹۲ ) تحت عنوان "هفته فرهنگ ترکمنستان" جشن گرفته شد. در آخرین روز جشن، خوانندگان مشهور ترکیه چون مصطفی صندل، حسنی شنلندرچی، زینت سالی و همچنین جنیفرلوپز خواننده مشهور آمریکایی برای تولد بردی محمداف آواز خواندند!

 

2. جنیفرلوپز با گفتن«تولدت مبارک رییس جمهور» در تولد قربانقلی بردی‌محمداف، آهنگی را که قبلاً مریلین مونرو برای جان اف کندی خوانده بود، اجرا کرد. فیلیپ کیرکوراف خواننده مشهور روس، نانسی عجرم از لبنان و یک خواننده چینی هم در میان خوانندگان بود.

 

3. شرکت نفت و گاز چین*، اسپانسر حضور جنیفرلوپز در جشن تولد دیکتاتور بود. هرچند این شرکت میزان دستمزد را اعلام نکرد، اما مشخص شده است جنیفرلوپز برای اجرای یک شب برنامه در این جشن 4/1 میلیون دلار دریافت کرده است.

 

4. پس از اجرای ترانه برای رهبر ترکمنستان، سازمان‌های حقوق بشر جهانی با صدور بیانیه‌ای به شدت لوپز را سرزنش کردند. در بخشی از این اعتراض ها آمده است: «جنیفرلوپز حق دارد که برای امرار معاش برای هر دیکتاتوری که دلش می‌خواهد آواز بخواند، اما این کار دستاوردهای سنجیده قبلی او در برنامه‌هایی مثل خشونت علیه زنان در مکزیک را نقض می‌کند».

 

5. اعتراض‌سازمان‌های حقوق بشر جهانی سبب شد که جنیفرلوپز مجبور به عذرخواهی شود. وکیل جنیفرلوپز ۹ تیر ۱۳۹۲بیانیه‌ای را از قول او منتشر کرد. وی به خاطر خواندن آواز و تولدمبارکی عذرخواهی کرد و گفت: «اگر از سوابق حقوق‌بشری ترکمنستان مطلع بود هرگز به این کنسرت پا نمی‌گذاشت.»

 

جنیفر لوپز

از جنیفرلوپز به عنوان یک حامی فعال حقوق بشر  یاد شده است!

 

جنیفرلوپز نخستین ستاره‌ای نبوده که برای یک دیکتاتور برنامه اجرا کرده است. ستارگان دیگری نیز در سالهای اخیر برای خوشامد دیکتاتورها برنامه هنری اجرا کرده اند:

 

لیونل ریچی

لیونل ریچی  (زاده 1949) خواننده، آهنگساز موسیقی پاپ آمریکایی 

سال 2006 لیونل ریچی در شهر طرابلس لیبی برای معمر قذافی روی صحنه رفت!

 ***

 نلی فورتادو

نلی فورتادو (زاده سال ۱۹۷۸) خواننده، آهنگساز کانادایی

سال2007  نلی فورتادو با دریافت یک میلیون دلار در هتلی در ایتالیا یک برنامه ۴۵ دقیقه‌ای برای خانواده دیکتاتور سابق لیبی اجرا کرد. چهار سال بعد، همزمان با سرنگونی قذافی اعلام کرد که این مبلغ را به یک مؤسسه خیریه کودکان در کانادا اهدا کرده است!

***

 ماریا کری

ماریا کری (زاده ۱۹۷۰) بازیگر و خواننده سبک پاپ و سول آمریکایی 

سال2008 ماریا کری در یک مهمانی خانوادگی برای قذافی‌ها برخی از آهنگ‌هایش را اجرا کرد! این خواننده سرشناس بعدها از حضورش در این مراسم اظهار پشیمانی کرد و گفت: «من ساده بودم و هیچ ‌اطلاعی از این که قرار است برای چه کسی اجرا کنم، نداشتم. احساس بسیار بدی دارم و از اینکه در چنین مراسمی شرکت کردم، شرمگین هستم.» او اعلام کرد که قصد دارد مبلغ دریافتی از قذافی‌ها را صرف امور خیریه کند!

 ***

استینگ

گوردن متیو سونر، معروف به استینگ(زاده 1951)، خواننده  انگلیسی راک و بلوز و جاز 

سال2009 استینگ، دعوت دختر «اسلام کریم اف» دیکتاتور ازبکستان را پذیرفت و در یک جشنواره موسیقی برای آنان شرکت کرد. استینگ بعدها گفت که به هنگام پذیرش این دعوت از شهرت مخوف «اسلام کریم اف» در نقض حقوق بشر و سرکوب مخالفان آگاه بوده است و در ادامه افزود تحریم‌فرهنگی علیه نظام های دیکتاتوری، بی‌معنی و غیرسازنده است!

 ***

بیانسه

بیانسه (زاده ۱۹۸۱)، خواننده و بازیگر آمریکایی سبک آر اند بی

سال2010 بیانسه برای اجرای پنج ترانه در یک مراسم خصوصی سال نوی میلادی در جزیره سنت بارت برای پسران معمر قذافی، یک میلیون دلار دریافت کرد. پس از انتقادات فراوانی که به این خواننده مشهور شد، وی اعلام کرد که مبلغ دریافتی از پسران قذافی را به زلزله‌زدگان هائیتی اهدا خواهد کرد! 

جی زی رپر (همسر بیانسه)، آشر خواننده سبک آر اند بی و لیندسی لوهان، هنرپیشه آمریکایی از جمله دیگر هنرمندانی بودند که در مراسم جشن سال نوی پسران قذافی شرکت کرده بودند.

 ***

سوانک

هیلاری سوانک (زاده  ۱۹۷۴)بازیگر و تهیه‌کننده آمریکایی سینمای هالیوود و برنده دو اسکار بهترین بازیگر نقش اصلی زن

 

سال2011 هیلاری سوانک، هنرپیشه هالیوود به همراه ژان کلود وندام هنرپیشه و سیل، خواننده بریتانیایی در جشن تولد 35 سالگی رمضان قدیروف، رهبر کنونی چچن‌، حاضر شدند. بعد از انتشار این موضوع در رسانه‌ها، خانم سوانک گفت از سوابق رمضان قدیروف اطلاعی نداشته و از پذیرش دعوت وی اظهار پشیمانی کرد و پوزش خواست!

 

 19تیر 1392   

 مهرداد جوانبخت

--

پی نوشت:

 *شرکت نفت و گاز چین که یک اداره دولتی است، در سال 2009 بزرگترین خط لوله گاز طبیعی جهان را از ترکمنستان تا چین احداث کرده است.

مطالب مرتبطاشتراک گذاری

بازدید: 5112 بار  

نظرات 

 
+23 #1 فرناز 21 تیر 1392 ساعت 15:27
برای کسی که ادعای حقوق بشر دارد و از فعالین حقوق بشر است و نماینده سازمان ملل هم هست جای تعجب دارد !!! :-*
نقل قول
 
 
+17 #2 Kazem 24 تیر 1392 ساعت 09:42
ای کاش انسانها به این بلوغ فکری دست می یافتند که نباید دیکتاتورها را تقویت کنند... :-|
نقل قول
 
 
+2 #3 Shafii 09 مرداد 1393 ساعت 05:42
مقاله‌ پخته و جامعی است و من از خواندنش همچنان که از مقالات دیگرتان لذت بردم :-)
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید