چهارشنبه 06 مهر 1401

به سایت پدر و پسر خوش آمدید.

تجلیل از بانی نسل کُشی میلیونها نفر ایرانی در لندن

چاپ
( 495 رای )

  مراسم افتتاحیه تندیس چنگیزخان در لندن

تجلیل از چنگیزخان مغول در پایتخت انگلستان 

 

تجلیل از بانی نسل کشی میلیونها نفر ایرانی در لندن

 

... سفاهت من، چنگیزیان را آواز داد
مرا و همگان را گردن زدند
یوغ ورزاو بر گردن ما نهادند
به گاو آهن مان بستند
بر گُرده مان نشستند
و گورستانی چندان بی مرز شیار کردند
که بازماندگان را هنوز از چشم
خونابه روان است...                          احمد شاملو                      

 

چنگیزخان و  هیتلر را به مثابه بلاهایی دانسته اند که بر پیکر انسانیت نازل شده اند. هر دو تن پایۀ حکومت خود را بر وحشت و رعب بنا نهادند و نسل کشی را به مقام یک پایۀ قانونی و نظام و ناموس اجتماع ارتقاء دادند!


بی تردید هیتلر و چنگیزخان هر دو دارای صفات مثبتی هم بوده اند. چنگیز، سوارکار قابلی بوده  و در دوستی قابل اعتماد و در عالم مدیریت مقام رفیعی داشته است.(1) هیتلر هم، آلمان را از ورشکستگی اقتصادی اش خارج کرد و ارتش بی نظیری را در زمان خود پایه گذاری کرد، اتوبان های خارق العاده آلمان یادگار اوست و... با این حال برپایی تندیس هیتلر در هر کجای دنیا و به هر بهانه ای، امری مذموم است؛ و اگر هم قرار باشد یادبودی از هیتلر در مکانی نصب شود باید درخور اقدامات ضدبشری هیتلر باشد، نه برای تجلیل از او!


خارج از ساختمان زادگاه هیتلر در اتریش، سنگ نبشته ای نهاده شده است تا یادآور وحشت جنگ جهانی دوم و بانی آن آدولف هیتلر باشد. بر روی این سنگ چنین حک شده است:
برای دستیابی به صلح،
آزادی و دموکراسی،
حکومت فاشیستی دیگر هرگز
میلیون‌ها کشته، این را به یاد ما می‌آورد.(2)

 

سنگ نبشته یادبود جنایات هیتلر  

سنگ نبشته یادبود جنایات هیتلر در اتریش(عکس از ویکیپدیا)


حال تصور کنید هشت قرن گذشته است و در سال 2813 میلادی زندگی می کنید! - و هنوز بشر خود را نابود نکرده - اما این بار ببینید نوشته های حک شده روی سنگ را پاک کرده اند و بر روی آن ، تندیسی به ارتفاع پنج متر از هیتلر ساخته اند که  سرفرازانه داخل یکی از هواپیماهای لوفت وافه(3) نشسته است و عده ای پرچم به دست دور آن حلقه زده اند و جشن گرفته اند و به سلامتی اش می نوشند و می نوشانند! آیا چنین کاری دهن کجی به قربانیان جنگ جهانی دوم و هلوکاست نیست، هر چند 800 سال گذشته باشد؟!

از مسئولان کشورهای آزاد جهان در زمان حاضر انتظار می رود، حتی اگر هشت سده از جنایات چنگیز گذشته باشد، حداقل به پاس احترام به خون انسان هایی که توسط چنگیزخان بر زمین ریخته شده است، اجازه برپایی و تجلیل از چنگیز را ندهند! 

از ریاست جمهوری جدید ایران، آقای حسن روحانی هم انتظار می رود، یکی از کلیدهای تدبیرشان را برای پایین آوردن تندیس بانی نسل کشی میلونها نفر ایرانی در لندن به کار گیرند.

تصاویر زیر مربوط به جشن برپایی تندیس چنگیزخان است؛ تندیسی به ارتفاع پنج متر، بر روی سنگی به ارتفاع دو متر در مرکز شهر لندن! این جشن در 14 آوریل2012 (26 فروردین1391) برگزار شده است، بی آنکه واکنشی از سوی کشورهای فارسی زبان، چه از سوی روشنفکران این کشورها و چه از سوی حکومت های این کشورها در پی داشته باشد! ضمناً مایه بسی تأسف است که گروه های تاریخ دانشگاه های ایران، حتی اشاره ای به این موضوع نکرده اند، چه رسد به آنکه واکنشی از خود در برابر آن نشان دهند!                                          

1392/4/7   

 مهرداد جوانبخت

 

 جشن برپایی تندیس چنگیزخان در لندن

 جشن برپایی تندیس چنگیزخان در لندن

 جشن برپایی تندیس چنگیزخان در لندن 

 جشن برپایی تندیس چنگیزخان در لندن

 

تصاویر مراسم افتتاحیه تندیس چنگیز از سایت http://www.infomongolia.com انتخاب شده است. 

 

--

مطالب مرتبط :

چگونه می توان برپایی تندیس چنگیزخان را در لندن توجیه کرد؟

تجلیل از بانی نسل کشی میلیونها نفر ایرانی در لندن

مقایسه هیتلر و چنگیز در نسل كشي یهودیان و ایرانیان

 

--

پی نوشت:

1.امپراتوری صحرانوردان. گروسه، رنه. ترجمه میکده، عبدالحسین. انتشارات علمی و فرهنگی. چاپ دوم 1365. ص410 .

2. By Anthony Haywood, Kerry Walker, Edition: 5, illustrated, Published by Lonely Planet, 2008 , Page 217.

3. لوفت وافه پرافتخار ترین نیروی هوایی جهان محسوب می شود. لوفت وافه(نیروی هوایی آلمان نازی) در جریان جنگ دوم جهانی باعث غرور و وحشت گردید. این نیرو تعدادی از بهترین خلبانان تاریخ را به تاریخ هوانوردی تحویل داد، اما درمقابل، حملات وحشیانۀ لوفت وافه در بسیاری موارد موجب بدنامی آن شد؛ برای مثال حمله به بریتانیا، حمله به گئورنیکا در جریان جنگ داخلی اسپانیا، حمله به شهر ویلنوس در جریان نبرد لهستان،حمله به نوتردام در جریان نبرد در جبهه غرب و... بمباران شبانه لندن توسط لوفت وافه از هفتم سپتامبر 1940 آغاز شد و 57 شب متوالی طول کشید و تلفات و زیان های سنگین به بار آورد. طبق یک گزارش، جمع تلفات انگلیسی ها را 43 هزار کشته و 51 هزار مجروح بوده است. این بمباران در تاریخ جنگ جهانی دوم به «بلیتز»(Blitz) معروف شده است.

 

مطالب مرتبطاشتراک گذاری

بازدید: 5794 بار  

نظرات 

 
+52 #1 Sara 07 تیر 1392 ساعت 08:35
جای بسی تأسف! فقط همین! :sad:
نقل قول
 
 
+32 #2 سلیمانی 08 تیر 1392 ساعت 00:22
وقتی بی خیالی ماها رو می بینن میرن توی هر کشوری مجسمه هاشو میزنن !!!
نقل قول
 
 
+49 #3 مسعود 08 تیر 1392 ساعت 07:35
طبيعي است مغولستان با درآمد هاي حديد نياز به كسب هويت و جذب توريست دارد شروع به فعاليت كرده و نسل كش و متجاوزي بي رحم را قهرمان ميكند اما مردم بين النهرين اسياي ميانه وحتي تركيه بايد به تاريخ مراجعه كنند ببينند با مردم و تمدنشان چه شده. به راستي درب ورودي سازمان ملل جاي تنديس كورش بزرگ خالي نيست؟ اگر ما عمل مي كرديم، امروز مفاخر ما شناخته ميشد ولي خودمان به تاريخ پشت كرده ايم.
نقل قول
 
 
+36 #4 سپیده 09 تیر 1392 ساعت 04:36
دانشگاههای ما اونقدر اداری شدند که به جز (سمی ناهار) دادن کاری ازشون برنمیاد!!!... لطفن از اونا انتظار کاری نداشته باشین!!! :lol:
نقل قول
 
 
+59 #5 ققنوس 02 مرداد 1392 ساعت 22:55
استاد گرامی، سلام
شادروان قیصر امین پور شعر زیبایی از احوالپرسی دارد که با مطلب جنابعالی بی مناسبت نیست.

"گفت: احوالت چطور است؟
گفتمش: عالی است
مثل حال گل!
حال گل در چنگ چنگیز مغول!"
نقل قول
 
 
-6 #6 هادی 27 دی 1393 ساعت 06:53
کشور مغولستان در خیلی از زمینه ها از ایران جلو زده سطح با سوادی 97% ایران 85% متوسط ضریب هوش مغولها 101 ایران 84 همچنین این کشور دارای تحصیل کرده های بسیار بالایی است که همه از بهترین دانشگاههای امریکا زاپن و کشورهای اروپایی فارع التحصیل شده اند سرعت اینترنت در مغولستان 120 برابر ایران است همچنین مغولستان در حال ساخت یک نیرگاه هسته ای در کشورش است انها برنامه ریزی کرده اند که تا 15 سال اینده از نظر پیشرفت خود را به زاپن می رسانند و با کشف معدنهای بزرگ این برنامه به خوبی محقق می شود علت تمایل ایران از رابطه با مغولستان هم یک چیز است ایران به خوبی می داند که یکی از قدرتهای بزرگ جهان در اینده مغولستان خواهد بود
نقل قول
 
 
+3 #7 Mina 22 تیر 1395 ساعت 12:21
اگه مغولستان ژاپن هم بشه
نمیشه چنگیز از جنایتهاش مبرا بشه
نقل قول
 
 
+2 #8 امینی 09 تیر 1397 ساعت 08:26
مغولها خواهی نخواهی چنگیز را پدر ملت خودشان میدانند.اما ملل قربانی شده باید جلوی تجلیل و ستایش از وی را بگیرند.همین کاری که شما دارید میکنید.
نقل قول
 
 
0 #9 وحید 16 دی 1399 ساعت 03:04
میشه بگی تو کشور دیگه تندیس یک بزرگمرد رو درست کردن به شما چه ربطی داره یا نکنه میخاستی تندیس کوروش رو نصب کنن
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید