چهارشنبه 06 مهر 1401

به سایت پدر و پسر خوش آمدید.

نامه قهرمان اسبق شطرنج جهان به پسرش

چاپ
( 15 رای )

 کاپابلانکا 

خوزه رائول کاپابلانکا (1942-1888)
 

 نامه قهرمان اسبق شطرنج جهان به پسرش

پژوهش نیما جوانبخت

کاپابلانکا در 7 اکتبر 1925 نامه  ای  نوشت تا پس از مرگش به دست پسرش برسد. در زمان نگارش نامه، پسرش تنها سه سال داشت!

17 سال پس از نگارش این نامه، کاپابلانکا درگذشت و پسرش تقریباً به همان سنی رسید که موردنظر پدر بود. پدر تأکید داشت پسرش در این سن حتماً این نامه را بازخوانی کند. 

کاپابلانکا ناپایداری زندگی را مدنظر داشته  و با نگارش این نامه می خواسته است اندرزهای خود را در بهترین زمان ممکن به فرزندش انتقال دهد.  "بوریس اسپاسکی" (1) در مورد نامۀ کاپابلانکا چنین اظهار می دارد: «کاپابلانکا یک نجیب زاده واقعی بود. در زمانی که بسیاری از مردم در غفلت، زندگی خود را  سپری می کردند، او تا آخرین لحظۀ زندگی، آرزوها و آمال خود را داشت.»

  

 تصویر کاپابلانکا روی مجله تایم در سال 1925

تصویر کاپابلانکا روی مجله تایم  در دسامبر سال 1925 (یکماه پس از نگارش نامه به فرزندش)

 کاپابلانکا بین سال های 1921 تا 1927 قهرمان شطرنج جهان بود. از او  در تاریخ به عنوان «بالاترین استعداد طبیعی شطرنج در دنیا» نام برده شده است.

 

نامه کاپابلانکا، کوتاه و صمیمانه و ساده است با این مضمون:

 

 پسر بسیار عزیزم،

وقتی بیست و یک ساله شدی، بار دیگر این نامه را بخوان، چون در آن هنگام موضوعاتی را درک خواهی کرد که پیش از آن، توجه چندانی به آنها نداشته ای.

سرلوحۀ زندگی ات این باشد که به مادرت احترام بگذاری و به او عشق بورزی. به او دروغ نگو و همیشه راستگو باش. این جملات را پدرت برایت می نویسد که در همه عمر سعی کرد راستگو  و درستکار باشد.

به دنبال درس و تحصیل باش تا بتوانی به نحو احسن، مادر و  خواهرت را حمایت کنی. هر رشته ای را دوست داری مطالعه کن؛ اما به خاطر داشته باش که در هر صورت باید وکیل شوی تا بتوانی از علائق و خانواده ات دفاع کنی. پس از اینکه وکیل شدی می توانی موضوع مورد علاقه ات  را  دنبال کنی و به آن دست یابی.

از یاد مبر که بهترین دوران زندگی آدمی، دورۀ دانش آموزی است. تا جوان هستی، اهمیت این موضوع را درک نخواهی کرد، ولی وقتی چهل سالت شد متوجه این حقیقت خواهی شد.

دو رشته ورزشی را  خوب بیاموز: شنا و بوکس؛ البته نه برای این که فردی جنگجو  بار بیایی، بلکه بتوانی به کمک این دو رشته در مواقع لزوم در دریا و خشکی از خودت محافظت کنی.

تلاش کن مرد روشنفکری شوی. در دنیا تفریحی به اندازۀ کتاب خواندن، سرگرم کننده نیست. مطالعه باعث می شود در زندگی، در راه انسانیت قدم برداری.

تا می توانی از ورق بازی، دخانیات و مشروبات الکلی و امثال اینها دوری کن. اینها عادات بدی هستند که موجب کوتاهی عمر و  آسیب های جسمی و روانی می شوند. مردی درستکار و صادق باش.


پدرت که همیشه دوستت خواهد داشت

خوزه رائول کاپابلانکا

--

منبع:   http://www.chesshistory.com/winter/winter01.html 

 

مطالب مرتبطاشتراک گذاری

بازدید: 2005 بار  

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید