چهارشنبه 06 مهر 1401

به سایت پدر و پسر خوش آمدید.

اگرهای زندگی استیو جابز

چاپ
( 72 رای )

سخنرانی استیو جابز در دانشگاه استنفورد ، سال 2005

سخنرانی استیو جابز در دانشگاه استنفورد

اگرهای زندگی استیـو جابـز (+ فیلم)

 

استیو جابز مدیرعامل و مؤسس اپل، پیکسار و ... در سال ۲۰۰۵ در دانشگاه استنفورد سخنرانی انجام داد و سخنانش را بر اساس سه «اگر» عنوان کرد:

 

استیو جابز 

اپل‌استور خیابان پنجم منهتن از خیابان‌های مشهور شهر نیویورک. بسیاری این اپل استور را فروشگاه جابز می دانند، فروشگاهی که شخص او در طراحی و راه اندازی آن هیجان بسیاری داشت.

 

۱

تأثیر اتفاقات به ظاهر بی ربط زندگی / اگر من آن کلاس‌هاي خطاطی را آن موقع برنداشته بودم ...


... کالج رید آن موقع یکی از بهترین تعلیم‌هاي خطاطی را در کشور مي‌داد. تمام پوستر‌هاي دانشگاه با خط بسیار زیبا خطاطی مي‌شد و چون از برنامۀ عادي من ترك تحصیل کرده بودم، کلاس‌هاي خطاطی را برداشتم. سبک آنها خیلی جالب، زیبا، هنري و تاریخی بود و من خیلی از آن لذت مي‌بردم. امیدي نداشتم که کلاس‌هاي خطاطی نقشی در زندگی حرفه‌اي آیندۀ من داشته باشد ولی ده سال بعد از آن کلاس‌ها موقعی که ما داشتیم اولین کامپیوتر مکینتاش را طراحی مي‌کردیم تمام مهارت‌هاي خطاطی من دوباره در ذهن من برگشت و من آنها را در طراحی گرافیکی مکینتاش استفاده کردم. مک اولین کامپیوتر با فونت‌هاي کامپیوتري هنري و قشنگ بود.

اگر من آن کلاس‌هاي خطاطی را آن موقع برنداشته بودم مک هیچ وقت فونت‌هاي هنري الان را نداشت. هم چنین چون که ویندوز طراحی مک را کپی کرد، احتمالاً هیچ کامپیوتري این فونت را نداشت. خب مي‌بینید آدم وقتی آینده را نگاه مي‌کند شاید تأثیر اتفاقات مشخص نباشد ولی وقتی گذشته را نگاه مي‌کند متوجه ارتباط این اتفاق‌ها مي‌شود. این یادتان نرود شما باید به یک چیز ایمان داشته باشید، به شجاعت تان، به سرنوشت تان، زندگی تان یا هر چیز دیگري. این چیزي است که هیچ وقت مرا نا امید نکرده است و خیلی تغییرات در زندگی من ایجاد کرده است.

 

 بخش اول فیلم سخنرانی استیو جابز در دانشگاه استنفورد با زیرنویس فارسی (برگرفته از  DIGIKALA TV)

 

 استیو جابز

۲

شکست / اگر من از اپل اخراج نمی شدم...


وقتی كه من فقط سی ساله بودم هیأت مدیره‌ی اپل مرا از شركت اخراج كرد. چه جوری یك نفر مي‌تواند از شركتی كه خودش تأسیس مي‌كند اخراج شود؟ خیلی ساده. شركت رشد كرده بود و ما یك نفری را كه فكر مي‌كردیم توانایی خوبی برای اداره‌ی شركت داشته باشد استخدام كرده بودیم. همه چیز خیلی خوب پیش مي‌رفت تا این كه بعد از یكی دو سال در مورد استراتژی آینده‌ی شركت من با او اختلاف پیدا كردم و هیأت مدیره از او حمایت كرد و من رسماً اخراج شدم.

احساس مي‌كردم كه كل دستاورد زندگی ام را از دست داده‌ام. حدود چند ماهی نمی دانستم كه چه كار باید بكنم. من رسماً شكست خورده بودم و دیگر جایم در سیلیكان ولی نبود ولی یك احساسی در وجودم شروع به رشد كرد. احساسی كه من خیلی دوستش داشتم و اتفاقات اپل خیلی تغییرش نداده بودند. احساس شروع كردن از نو.

شاید من آن موقع متوجه نشدم اخراج از اپل یكی از بهترین اتفاقات زندگی من بود. سنگینی موفقیت با سبكی یك شروع تازه جایگزین شده بود و من كاملاً آزاد بودم. آن دوره از زندگی من پر از خلاقیت بود.

...اگر من از اپل اخراج نمی شدم شاید هیچ كدام از این اتفاقات نمی افتاد. این اتفاق مثل داروی تلخی بود كه به یك مریض مي‌دهند ولی مریض واقعاً به آن احتیاج دارد. بعضی وقت‌ها زندگی مثل سنگ توی سر شما مي‌كوبد ولی شما ایمانتان را از دست ندهید. من مطمئن هستم تنها چیزی كه باعث شد من در زندگی ام همیشه در حركت باشم این بود كه من كاری را انجام مي‌دادم كه واقعاً دوستش داشتم.

 

بخش دوم فیلم سخنرانی استیو جابز در دانشگاه استنفورد با زیرنویس فارسی (برگرفته از DIGIKALA TV)

 

 استیو جابز

۳

ارزشمندی لحظات عمر / اگر امروز آخرین روز زندگی من باشد ...

 

من هفده سالم بود یک جایی خواندم کهاگر هر روز جوري زندگی کنید که انگار آن روز آخرین روز زندگی تان باشد شاید یک روز این نظر به حقیقت تبدیل بشود. این جمله روي من تأثیر گذاشت و از آن موقع به مدت سی و سه سال هر روز وقتی که من توي آینه نگاه مي‌کنم از خودم مي‌پرسم اگر امروز آخرین روز زندگی من باشد آیا باز هم کارهایی را که امروز باید انجام بدهم، انجام مي‌دهم یا نه. هر موقع جواب این سؤال نه باشد من مي‌فهمم تو زندگی ام به یک سري تغییرات احتیاج دارم. به خاطر داشتن این که بالآخره یک روزي من خواهم مرد براي من به یک ابزار مهم تبدیل شده بود که کمک کرد خیلی از تصمیم‌هاي زندگی ام را بگیرم چون که تمام توقعات بزرگ از زندگی، تمام غرور، تمام شرمندگی از شکست، در مقابل مرگ رنگی ندارند. *

 بخش سوم فیلم سخنرانی استیو جابز در دانشگاه استنفورد با زیرنویس فارسی (برگرفته از DIGIKALA TV)

 

۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۴ 
پژوهش نیما جوانبخت

--

مطالب مرتبط:

 اگرستان (فهرست اگرها به ترتیب حروف الفبا)

اگرهای استیو جابز

اگرهای زندگی استیو جابز

 

--
پی نوشت:
* برگرفته از  سه داستان استیو جابز در سخنرانی دانشگاه استنفورد. علی اصغر هنرمند. سایت نارنجی . پنجشنبه، ۱۴ مهر ۱۳۹۰.

 

مطالب مرتبطاشتراک گذاری

بازدید: 6200 بار  

نظرات 

 
+12 #1 Hamidi 13 ارديبهشت 1394 ساعت 20:37
matalebe khob jaleb va amozande :-)
نقل قول
 
 
+6 #2 علی 17 ارديبهشت 1394 ساعت 15:58
لایککککککککک
نقل قول
 
 
+13 #3 Astro 04 خرداد 1394 ساعت 09:11
سلام خدمت پسر عزیز ;-)
و تشکر بابت این مطلب خوبتون
در همین سخنرانی استیو ی جمله خیلی کوتاه داره ک معنی و مفهومش برای من مبهمه و مایلم بدونم برداشت شما از اون چیه نیما جان
"Stay foolish, Stay hungry"
اگه اشتباه نکنم حسن ختام سخنرانی استیو در دانشگاه استنفورد بود.

Admin: دوست گرامی،استیوجابز در سخنرانی هایش معمولا با طرح یک سؤال یا موضوع تامل برانگیز، ذهن مخاطبانش را به تفکر و تخیل تشویق می کرد و با این کار تاثیر سخنانش را چندین برابر می کرد....
به نظر من، منظور از Stay Hungry (یا گرسنه بمانید)، اینست که در یادگیری و پیشرفت احساس سیری و بی نیازی نکنیم. چنین طرز فکری به ما کمک می کند تا بخواهیم وجودی بهتر از آنچه هستیم بشویم.
منظور از Stay Foolish (یا نادان بمانید) اینست که هیچ وقت فکر نکنیم همه چیز را می دانیم و بلدهستیم! ... ، تامس هاردی، نویسنده معروف انگلیسی در یکی از آثارش نوشته است : «نقص می تواند چیزی بیش از کمال باشد.» نقص و یا نادانی محرک خوبی برای کوشش برای بهتر شدن است. این نظر من است، اما همان طور که گفتم استیوجابز موضوعی را مطرح ساخته که می تواند از دیدگاه های دیگری هم به آن نگریسته شود. خوشحال می شوم برداشت شما را در این باره داشته باشم.
نقل قول
 
 
+1 #4 نوید 10 خرداد 1394 ساعت 22:50
:roll: :roll:
نقل قول
 
 
+2 #5 بهرام پور 25 تیر 1395 ساعت 16:39
سلام.از مغز فوق نابغه ای مثل جابز انتظاری جز این نبوده.
نقل قول
 
 
0 #6 Tiba 27 فروردين 1398 ساعت 15:40
ok
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید