چهارشنبه 06 مهر 1401

به سایت پدر و پسر خوش آمدید.

بررسی سریال حریم سلطان-9

چاپ
( 445 رای )

 ابراهیم پاشا و خرم سلطان

نتیجۀ جنگ قدرت ابراهیم پاشا و خرم سلطان، محو مقتدرترین و تأثیرگذارترین صدراعظم امپراتوری ترکیه عثمانی بود.  

 

بررسی سریال حریم سلطان - 9

صدراعظم های سلطان سلیمان 

در دورۀ طولانی سلطنت سلیمان، 9 نفر به منصب صدراعظمی گماشته شدند. برای رعایت اختصار، به جای ذکر زندگینامه کامل آنها، تنها به برخی از ویژگی های شخصیتی شان اشاره کرده ام. بررسی صدراعظم های سلطان سلیمان به طور یکجا و در یک قاب می تواند برخی از نکات را بهتر آشکار سازد:

  • سمت و سوی امپراتوری عثمانی در دورۀ سلطان سلیمان بهتر مشخص می شود، به ویژه نزول دولت عثمانی پس از اعدام ابراهیم پاشا. 
  • بیشتر صدراعظم های سلطان سلیمان، مسیحی زادگانی بودند که در سیستم دوشیرمه پرورش یافته بودند. در یک نمای کلی، نقش و اهمیت این سیستم مخوف در امپراتوری عثمانی بهتر آشکار می گردد.
  • بررسی اختصاصات صدراعظم های سلطان سلیمان در کنار هم، قابلیت ها و شایستگی های ابراهیم پاشا را نسبت به همطرازان خود بهتر نشان می دهد.

صدراعظم های سلطان سلیمان به ترتیب عبارت بوده اند از:

 

پیری پاشا  

پیری پاشا نخستین وزیر اعظم سلطان سلیمان

1. پیری پاشا / مدت صدرات:  5سال و 5 ماه

از پیری محمدپاشا با لقب «پیر» نیز یاد شده است. پیری پاشا در جنگ چالدران(1) با سِمَت سرپرست امورمالی شرکت داشت. پس از پیروزی عثمانی ها در نبرد چالدران، پیری پاشا به همراه یک نفر دیگر مأمور تصرف شهر تبریز شد.(2)

پیری پاشا اواخر سلطنت سلطان سلیم اول صدراعظم بود. او توانست در برابر خشونت های سلطان سلیم اول ، که وزیران خود را پی درپی برکنار می کرد یا می کشت، مدت نسبتاً زیادی در مقام صدارت باقی بماند، و حتی موفق شد که قدری از قساوت این سلطان بکاهد!

روزی پیری پاشا با حالتی شوخی و جدی به سلطان سلیم [اول] می گوید: « آخر یک روزی مرا که غلام تو هستم به هر بهانه ای باشد به قتل خواهی آورد. آیا می شود که یک روز به من مهلت بدهی تا حساب خودم را با این دنیا و آن دنیا هر دو مفروغ نمایم.»(3)

پیری پاشا جان از دست سلطان سلیم به سلامت برد و در نخستین سالهای سلطنت سلیمان قانونی هم صدراعظم بود. سلطان سلیمان، پس از عزل پیری پاشا، همچنان او را با احترام می پذیرفت و در برخی جشنها دعوت می کرد. آنچه در سریال حریم سلطان به آن اشاره نشد، نقشی است که ابراهیم پاشا در به قتل رساندن پیری پاشا به عهده داشه است!

پیری پاشا پس از برکناری از مقامش، هدف دشمنی ابراهیم پاشا قرار گرفت، زیرا صدراعظم جدید می ترسید که وی جای او را بگیرد. ازین رو، با دادن وعدۀ منصب قاضی عسکری به محمد افندی، فرزند پیری پاشا، او را آلت دست خود ساخت و پیری پاشا را مسموم کرد.(4)

 

ابراهیم پاشا

ابراهیم پاشا در بازگرداندن مصر به امپراتوری و نیز فتح بلگراد و بوداپست نقش اساسی داشت.

 

2. ابراهیم پاشا / مدت صدرات: 13 سال (برده ای از یونان)

ابراهیم پاشای پارگایی ( ۱۴۹۴ - ۱۵۳۶) همچنین معروف به ابراهیم پاشای فرنگی و ابراهیم پاشای مقبول که پس از اعدامش به ابراهیم پاشای مقتول نیز معروف شد. ابراهیم اصالتاً اهل یونان و مسیحی بود و در نوجوانی تحت نظام دوشیرمه(5) در مدرسهٔ قصر به تحصیل پرداخت.

در سال ۱۵۲۳ ابراهیم پاشا به مقام وزیر اعظم و فرمانده کل ارتش منصوب شد. ابراهیم پاشا به پنج زبان(ترکی، فارسی، یونانی، ایتالیایی و عربی) تسلط کامل داشت . ابراهیم پاشا در مقام وزیر اعظم امپراتوری عثمانی به درجه‌ای از قدرت دست یافت که در میان وزرای عثمانی نظیر نداشت. اما سلیمان که از ذکاوت و کفایت ابراهیم بیمناک شده بود در سال ۱۵۳۶ فرمان قتلش را صادر کرد.

  

ایاز پاشا

ایاز پاشا یکی دیگر از پروردگان دوشیرمه و سومین وزیر اعظم سلطان سلیمان، گرچه گمنام نبود، ولی برخلاف ابراهیم پاشا به غایت بی تدبیر بود. 

 3. ایاز پاشا / مدت صدارت: سه سال (برده ای از آلبانی)

ایاز پاشا از خواندن و نوشتن بهره ای نداشته و در بیان مطلب خود عاجز بوده، جز شمشیر زدن دارای هنر دیگری نبود! (6) به درستکاری و عدالت معروف شده بود لیکن زیاده از حد و اندازه به معاشرت و مباشرت با زنان مایل بود.(7)

او آنقدر گرفتار مسائل حرم بود که در آن واحد چهل گهواره نوزاد در قصرش داشت و وقتی از بیماری طاعون مرد صد و بیست فرزند از خود به جا گذاشت!(8) او بر این عقیده مُرد که می گفت از آنجا که تخمۀ ابراهیم نبی به کمک خداوند به عدد ستارگان آسمان زیاد شده، او هم به سهم خود چندان عقب نمانده! (9) سه برادر ایاز پاشا، کشیش بودند و در والونا به همراه مادر زندگی می کردند!(10)

 

لطفی پاشا

لطفی پاشا، چهارمین صدر اعظم سلطان سلیمان که با چند درجه ارفاق و تخفیف از سوی سلطان، حکم مرگش به تبعید تغییر کرد.

4. لطفی پاشا / مدت صدارت: دو سال (برده ای از آلبانی)

اگرچه او نیز اهل آلبانی بود لیکن مرد فاضل دانشمندی بود، این صفت در میان اهالی این ملت بسیار نادر و کمیاب است.(11)
لطفی پاشا تحقیر خود را نسبت به جنس زن پنهان نمی کرد! نه تنها خود از زنان بیزار و متنفر بود، بلکه از مردانی که نسبت به جنس مخالف ابراز تمایل می کردند نیز نفرت داشت.(12)

علیرغم زن گریزی برای پیشرفت حیات سیاسی اش با یکی از خواهران سلطان سلیمان ازدواج کرده بود. روزی لطفی پاشا، همسرش، شاه سلطان را به باد کتک می گیرد و این خبر به گوش سلطان سلیمان می رسد. وی از تخطی به حرمت خواهرش برآشفته می شود و لطفی پاشا را عزل و تبعید می کند!

لطفی پاشا در ایام تبعید خود، کتاب تاریخ سلاطین عثمانی را تا 12 سال بعد از برکناری خودش از صدرات نوشت.

  

5.خواجه ای به نام سلیمان / مدت صدارت: چهار سال (برده ای عقیم شده از یونان)

سلیمان پاشا، خواجه ای بود که در زمان انتصابش به مقام صدرات بیش از هشتاد و پنج سال عمر داشت! به دشواری می توان فهمید چگونه سلطان سلیمان چنین شخصی را وزیر خود کرده است!

شاید خرم سلطان، شوهرش را به انتصاب او ترغیب کرده باشد تا بتواند مدت کوتاهی از او به عنوان چاله پر کن در جادۀ خیالات دور و دراز خود استفاده کند و بعد که می بیند پیرمرد بیشتر از زمان لازم زنده مانده، ترتیب خلع او را می دهد. این احتمال از آنجا قوت گرفت که پس از خلع خواجه در سال 1544 ، رستم پاشا که با مهر و ماه، دختر خرم و سلیمان ازدواج کرده بود، وزیر اعظم شد.(13)

«عزل سلیمان پاشا از مقام صدراعظمی، نه از برای سال زیاد او بود که در آن زمان نود سال از عمر او گذشته بود بلکه دسایس و حیله های خسروپاشای وزیر، کار را به اینجا کشانید و منظور از این حیله و اسباب چینی آن بود که اگر رتبه صدراعظمی را به او ندهند، لابد موافق قانون مقرره منصب او را یک درجه بالاتر خواهد رفت.»(14)

 

رستم پاشا و همسرش مهر و ماه

رستم پاشا یکی دیگر از پروردگان دوشیرمه، ششمین صدراعظم و داماد سلطان سلیمان

6. رستم پاشا مدت صدارت بار اول: 9 سال (برده ای از کرواسی)

رستم پاشا اوپوکوویچ (۱۵۰۰ ـ ۱۵۶۱) به‌عنوان پنجمین وزیر اعظم سلیمان قانونی خدمت کرد. وی همچنین داماد دربار عثمانی شناخته می‌شد. دور ه اول صدراتش از 1544 تا 1553 و دوره دوم صدارتش از سال 1555 تا زمان فوتش 1561 بود.(مجموعاً 15 سال)

رستم پاشا از آداب جنگجویی و فنون رزم آرایی بسیار با ربط بود، لیکن از فضایل و معارف دیگر به هیچ وجه بهره و نصیبی نداشته، شعرا را بسیار دشمن می داشت، آنها نیز با سخنان هجوآمیز تلافی عداوت او را می کردند.(15)

صدراعظم رستم پاشا به سلیمان طوری وانمود کرد که شاهزاده مصطفی قصد غصب قدرت او را دارد و توانست در سال 1553 فرمان قتل ولیعهد را از سلیمان بگیرد و در واکنش ینی چری ها به نقش او در قتل شاهزاده مصطفی به طور موقت ناچار به کناره گیری از صدرات شد.

 مورخین ایرانی، تاریخ قتل شاهزاده مصطفی را به علت دخالت داشتن رستم پاشا در آن، «مکر رستم» نام نهادند. پس از قتل وی، ابراهیم خواجه، فرزند شاهزاده مصطفی را به حیله از کنار مادر ربوده خفه کرد و جسد او را در بورسا بر روی قبر پدرش انداخت و ایرانیان، جنایت تازه ترکان عثمانی را «ستم مکرر» گفتند. (16)

 

هنرپیشه ای در نقش احمدپاشا در سریال حریم سلطان

 هنرپیشه ای در نقش احمدپاشا، هفتمین صدراعظم سلطان سلیمان قانونی در سریال حریم سلطان

7. احمد پاشا / مدت صدرات: 2سال (برده ای از آلبانی)

بعد از عزل رستم پاشا در ماجرای قتل شاهزاده مصطفی، درباریان سعی کردند احمد پاشا را صدراعظم کنند، ولی او به واسطه خطرناک بودن این شغل زیربار آن نمی رفت. تا این که سلطان سلیمان به وی امر کرد منصب صدرات عظمی را بپذیرد و قسم خورد هرگز او را از این شغل برکنار نکند؛ اما نهایتاً او را هم به قتل رساند!

« در وقتی که کمال اقتدار و منتهای اعتبار را داشت در یک روز دیوان که به حضور سلطان می رفت، غفلتاً او را گرفته، در مقابل تالار پذیرایی که تالار سلام باشد سرش را از تن جدا نمودند...»(17)

 

رستم پاشا

شاعران عثمانی در هجوهای خود، رستم پاشا را ملامت می کردند بر این که هرگز در عمر خود نخندیده است و بسیار کج خُلق است!

 رستم پاشا / مدت صدرات بار دوم: 6 سال

برکناری رستم پاشا به جهت تسکین خاطر ینی چری ها انجام شده بود تا از شورش آنها به خاطر قتل شاهزاده مصطفی جلوگیری شود. بعد از اینکه آبها از آسیاب افتاد، رستم پاشا یکبار دیگر به کمک خرم سلطان، صدراعظم شد.

اندک زمانی پیش از کشته شدن بایزید به دستور سلطان سلیمان، رستم پاشا به مرض استسقا(18) درگذشت.

  

8. علی پاشا  / مدت صدرات: 4 سال (برده ای از کرواسی)

خصوصیات جانشین رستم پاشا، کاملاً متفاوت از او بود! علی پاشا شیرین زبان بود و اهل طمع ورزی نبود. در تاریخ وزرای عثمانی از لطیفه ها و کنایه های او بسیار ذکر کرده اند.(19)

  

محمد پاشای صوقللی (یا سوکولو)

محمد پاشای صوقللی (یا سوکولو)،  صدراعظم سه سلطان عثمانی بود

9. سوکولو (یا محمدپاشای صوقللی)/ مدت صدرات: یک سال (برده ای از بوسنی)

او فرزند یک کشیش ارتدوکس بود و در دورۀ کودکی به عنوان دوشیرمه از والدینش جدا شده و به صورت غلام بچه در دربار سلطان پرورش یافته و به سبب فراست و زیرکی مورد توجه قرار گرفته بود و سرانجام به صدارت عظمی رسید. اگر قابلیت و استعداد ذاتی اش نمی بود، چه بسا از عهدۀ مسئولیت خطیر و ناگهانی که مرگ سلیمان بر گردنش انداخت بر نمی آمد.(20)

در سال ۱۵۶۶م سلیمان به مجارستان لشکر کشید اما پیش از آنکه شاهد پیروزی در نبرد سیگتوار باشد درگذشت.

سوکولو (21)، نخست پیکی محرمانه به نزد سلیم فرستاد و با ارسال خبر مرگ پدر، از او خواست خود را به پایتخت برساند و سلطنت قانونی اش را اعلام کند. سپس تصمیم گرفت خبر مرگ سلطان را پنهان کند، زیرا می ترسید سربازان روحیۀ خود را ببازند و یا سر به طغیان بردارند.

مخفی نگاه داشته شدن مرگ سلیمان برای ما ایرانیان یادآور پنهان نگاه داشته شدن مرگ ناصرالدین شاه در دوره قاجاراست! هر دو صدراعظم های کاردان خود را به کام مرگ فرستادند و هر دو تا مدتی مرگ شان از انظار عموم دور ماند! البته از سلطان سلیمان این مدت بسیار طولانی بود تا جایی که صدراعظمش دستور داد جسد سلیمان را مومیایی کنند و در تخت روان قرار دهند و دقیقاً به همان ترتیب که زنده بوده، با نگهبانان خاصه اسکورت می کرد!

سرانجام وزیراعظم، پس از سه هفته انتظار خبر ورود سلیم را به پایتخت دریافت کرد و دیگر لزومی برای پنهان کردن مرگ سلطان نبود و همان شب خبر فوت سلیمان را به فرماندهان قشون عثمانی اعلام کرد.(22)

پس از مرگ سلیمان، سلیم دوم معروف به میگسار به سلطنت رسید و  سوکولو در زمان سلیم و فرزندش مراد 13 سال در مقام صدرات عظمی باقی ماند.

 

1392/5/22   

مهرداد جوانبخت

--

مطالب مرتبط:

سریال «حریم سلطان» - درخور نقد و بررسی

بررسی سریال حریم سلطان-1   اسطوره زدایی و رفتن به سمت تاریخ

بررسی سریال حریم سلطان-2   پیروزی درخشان سلطان سلیمان، این بار بدون شمشیر

بررسی سریال حریم سلطان-3   کارزار پدرها و پسرها برای نشستن و ماندن بر سریر قدرت

بررسی سریال حریم سلطان-4   سلطان سلیمان ، جناب کادی و خواجه حافظ شیرازی!

بررسی سریال حریم سلطان-5   پنج اشتباه سلطان سلیمان(در قرن شانزدهم) از نگاه یک مورخ ترک(در قرن هفدهم)!

بررسی سریال حریم سلطان-6  امپراتوری عثمانی از پای بست ویران بود!
 
بررسی سریال حریم سلطان-7  ناجوانمردی پادشاه ایران در ماجرای پناهندگی شاهزادگان عثمانی

بررسی سریال حریم سلطان-8  امیرکبیر عثمانی ها، ابراهیم پاشا!

بررسی سریال حریم سلطان-9  صدراعظم های سلطان سلیمان

 بررسی سریال حریم سلطان-10 فرمانروایی زنان سوگلی در امپراتوري عثماني

بررسی سریال حریم سلطان-11  سلطانی با دو آرامگاه

بررسی سریال حریم سلطان- 12  دنیا در دورۀ زندگانی سلطان سلیمان باشکوه

بررسی سریال حریم سلطان - 13  رستم پاشا وقتی مُرد آسمان آبی نبود!

بررسی سریال حریم سلطان- 14   دو نامه از شاه طهماسب صفوی به سلطان سلیمان قانونی

بررسی سریال حریم سلطان- 15  نامه مهین بانو(خواهر شاه طهماسب) به خرم سلطان

بررسی سریال حریم سلطان- 16  سلاطین عثمانی و ترفند لباس زنانه!

بررسی سریال حریم سلطان- 17  هدایای پادشاه ایران به مناسبت به سلطنت رسیدن شاهزاده سلیم

بررسی سریال حریم سلطان- 18  واکنش مردم ترکیه به قتل شاهزاده مصطفی در زمان خود و 461 سال پس از آن

بررسی سریال حریم سلطان- 19  فرجامی فرجام سلطان سلیم میگسار را  رقم زد!

بررسی سریال حریم سلطان- 20  آخر و عاقبت القاص میرزا (برادر شاه طهماسب صفوی)

بررسی سریال حریم سلطان- 21  پناهندگی شاهزاده بایزید به ایرانبه روایت هامر پورگشتال

بررسی سریال حریم سلطان- 22  پناهندگی شاهزاده بایزید به ایران به روایت شاه طهماسب

 

--

پی نوشت:

1. جنگ چالدران،نخستین نبرد دولتهای‌ صفوی و عثمانی در دشت‌ چالدران‌ در شمال غربی ایران در سال ۱۵۱۴م رخ داد. نتیجه این نبرد، پیروزی قاطعانه سپاهیان عثمانی به فرماندهی سلطان سلیم اول بر سپاه صفوی به فرماندهی شاه اسماعیل صفوی بود.
2. برای طرح لشکرکشی به ایران رجوع کنید به فریدون بیگ پاشا، ج 1، ص 461.
3. تاریخ امپراتوری عثمانی. ج2. هامر پورگشتال. ص811.
4. عطا، ج 1، ص 103؛ نشانجی زاده ، ج 2، ص 104؛ قس عثمان زاده ، ص 23.
5. دو شيرمه(devsirme) در لغت به معناي چيدن و جمع آوري(برای مثال میوه) است. در عثمانی اين اصطلاح به معناي جمع آوري سربازان« يني چري» يا در واقع سربازگيري از کودکان مسیحی به كار رفته است. گاهي هم افراد گروه ويژه« يني چري» را «دو شيرمه» مي خوانده اند.
6. تاریخ امپراتوری عثمانی. ص986.
7. همان، ص1125.
8. فرمانروایان شاخ زرین. ص48.
9. سلیمان باشکوه. ص172.
10. تاریخ امپراتوری عثمانی. ص1125.
11. همان، ص1125.
12. سلیمان باشکوه. ص173.
13. همان. ص173.
14. تاریخ امپراتوری عثمانی. ص1173.
15. همان.

16. ر.ک به «شاه طهماسب صفوی، مجموعه اسناد و مکاتبات تاریخی همراه با یادداشتهای تفضیلی». به اهتمام دکتر عبدالحسین نوایی. انتشارات ارغوان. چاپ اول 1368. ص254.
17. تاریخ امپراتوری عثمانی، ص1232.
18. استسقا عبارت است از جمع شدن مایعات در شکم و بیشتر توام با بیماری قلب و کبد می باشد. شکم مریض ورم می کند و آب بسیار می خورد و عطش فوق العاده ای احساس می کند.
19. تاریخ امپراتوری عثمانی. ص1268.
20. سلیمان باشکوه. ص244.

21. محمد در قلعه سوکول(صوقل) که به معنی لانه شاهین است متولد شده بود. او نیز همچون ابراهیم پارگایی در ابتدا، مسئول مرغان شکاری سلطان سلیمان بود.
22. ر.ک به سلیمان باشکوه. ص245.

مطالب مرتبطاشتراک گذاری

بازدید: 22779 بار  

نظرات 

 
+39 #1 Reza 01 آبان 1392 ساعت 14:29
سلام
خیلی برام جالب بود همشون جز پیر پاشا برده بودن! زنهاشونم که همش دزدی بودن! :lol: توی فیلم میگه ایاز پاشا وبا گرفت و مرد اما شما نوشتین طاعون گرفت و مرد :o حالا بنده خدا آخرش به کدوم مرض مرد؟بازم راجب سریال حریم سلطان بنویسین خیلی آگاهمون میکنه.ممنون

Admin: دوست گرامی، در تاریخ صریحاً قید شده است که ایاز پاشا بر اثر ابتلا به بیماری طاعون درگذشته است. در سریال حریم سلطان علائم بیماری همخوان با بیماری طاعون (یا مرگ سیاه) است. از لطف و توجه شما سپاسگزارم.
نقل قول
 
 
+33 #2 lili 26 آبان 1392 ساعت 15:53
مرسی
خیلی خوب نوشتین
یه سوال اونجا که نوشتین "اندک زمانی پیش از کشته شدن بایزید به دستور سلطان سلیمان، رستم پاشا به مرض استسقا(18) درگذشت. " یعنی سلطان سلیمان، بایزید اون یکی پسر خودشم می کشه؟


Admin: به دستور سلطان سلیمان، جلادان عثمانی، شاهزاده بایزید و چهار پسر وی را در ایران به قتل رساندند.
پسر پنجم شاهزاده بایزید، طفل سه ساله ای بود که در ترکیه به سر می برد. او نیز به فرمان پدر بزرگش، سلطان سلیمان، به قتل رسید.
برای آگاهی بیشتر می توانید به «بررسی سریال حریم سلطان - 7» تحت عنوان «ناجوانمردی پادشاه ایران در ماجرای پناهندگی شاهزادگان عثمانی» مراجعه نمایید.
با سپاس از لطف و توجه شما.
نقل قول
 
 
+42 #3 Mina 27 آبان 1392 ساعت 12:19
خیلی مرسی!!!!!!
هر 11تا بررسیتون خوندم و حالا خیلی بهتر اتفاقات این سریال رو میفهمم.خیلی عالین.به همه اونایی که میخوان این سریال رو خوب بفهمن توصیه میکنم بررسیاتونو بخونن مخصوصن بررسی 9 و 10. ;-) :-)
نقل قول
 
 
+26 #4 Hamid Reza 28 آبان 1392 ساعت 21:58
سلام
آیا وندیک یا وندیکت که در سریال گفته میشه اینهم مثل شاه ژوزف و تابوسکا دوبلورها اختراع کردند؟

Admin: منظور از «وندیک» (Venedig) همان «ونیز» است و در این مورد خطایی در دوبله صورت نگرفته است.
یک توضیح کوچک هم در مورد «ونیز» ضروری است گفته شود:
«وندیک» یا «ونیز» در زمان سلطان سلیمان، منحصر به شهر ونیز نبوده است. جمهوری ونیز نام حکومتی ایتالیایی بین سال‌های697 تا1796 میلادی بوده که بر شمال شرقی ایتالیا (منطقه ونیز) و بخش‌هایی از جزایر یونان و بالکان حکمرانی کرده است و پس از بیش از هزار سال حکومت، در اواخر سدۀ هژدهم از امپراتوری اتریش شکست خورده و به این امپراتوری ضمیمه شده است.
نقل قول
 
 
+10 #5 مهدوی 09 آذر 1392 ساعت 22:55
امشب توی سریال سلیمان پاشا به سلطان سلیمان میگفت نیروهای استرالیا و مجارستان علیه ما با هم متحد شده اند؟!!! اشتباه نشده؟؟

Admin: دوست گرامی، طی دو قسمت اخیر این اشتباه فاحش چندین بار تکرار شده است و مربوط به اشتباه مترجمان سریال است. مترجمان Austria به معنای اتریش را به اشتباه Australia استرالیا نوشته اند.
جالب اینجاست که در دورۀ سلطان سلیمان هنوز استرالیا کشف نشده بوده است!
نخستین بار هلندیها در اوایل سده هفدهم قسمتهایی از شمال استرالیا را کشف کردند، در صورتی که رویدادهای سریال حریم سلطان در سدۀ شانزدهم میلادی رخ داده است.
برای آگاهی بیشتر از رویدادهای دوره سلطان سلیمان، می توانید «بررسی 12» را مطالعه نمایید.
نقل قول
 
 
+72 #6 Kiani 13 خرداد 1393 ساعت 06:36
با سلام ودرود فراوان بر شما
خانم دکتر میترا بابک پیرامون قضیه کشته شدن ابراهیم پاشا در روز 93/3/12 نقطه نظر جالبی داشت!... نظرشان این بود که "سفسطه ها و مغلطه ها" باعث شد دوستی ابراهیم پاشا و سلطان سلیمان از بین برود.
هر چند رابطه دوستی این دو نفر از نوجوانی شروع شد و سالها هم ادامه یافت اما "سفسطه ها و مغلطه ها" بر این دوستی عمیق غلبه کرد و کار را به آنجا کشاند که سلطان سلیمان دستور کشتن نزدیکترین دوستش را صادر کرد!...
نقل قول
 
 
+35 #7 محمد 06 آبان 1393 ساعت 10:32
با درود و سلام
تلفات وزیران اعظم در ایران هم کم نبوده ! در کتاب تاریخ مغول (ص287) آمده در سراسر عهد ایلخانان مغول تنها وزیر اعظمی که به مرگ طبیعی از این جهان چشم فرو بسته، خواجه تاج الدین علیشاه جیلان تبریزی وزیر سلطان ابوسعید بهادرخان بوده ! :o عده زیادی از وزیران اعظم ایلخانان بر اثر خودکامگی پادشاهان به قتل رسیدند ، از جمله : خواجه غیاث الدین محمد ، خواجه رشید الدین فضل الله ، محمد ساوجی و ... :sad:
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید