دوشنبه 04 مهر 1401

به سایت پدر و پسر خوش آمدید.

بررسی سریال حریم سلطان-7

چاپ
( 215 رای )

  شاهزاده بایزید و شاهزاده سلیم در سریال حریم سلطان

 سلیم و بایزید در سریال حریم سلطان

 

بررسی سریال حریم سلطان - 7

ناجوانمردی پادشاه  ایران در ماجرای پناهندگی شاهزادگان عثمانی

 

نام شاه طهماسب صفوی (البته با نام کذایی شاه ژوزف و عبدالله ازبک در دوبله!) در سریال حریم سلطان به کرات شنیده می شود که حکایت از رابطۀ تنگاتنگ تاریخ ایران و ترکیه دارد. یکی از رویدادهای مهم آن دوره، ماجرای پناهنده شدن پسر سلطان سلیمان به ایران است.

مرگ غم انگیز شاهزاده مصطفی در سال 1553م سبب گردید تا سلیم و بایزید برای جانشینی سلیمان بی رقیب بمانند. پس از کشته شدن مصطفی، برادرش بایزید از سرکوبی کسانی که به نام مصطفی دست به شورش زده بودند کوتاهی کرد و به همین علت شایع شد که این شورش را خود بایزید ترتیب داده است و از اعتماد سلیمان نسبت به او کاسته شد.

پس از کشته شدن شاهزاده مصطفی، ینی چری هاو نیز مردم ترکیه مشتاق جانشینی شاهزاده بایزید بودند. آنها باور داشتند بایزید بسیاری از خصایل نیک پدر را به ارث برده است. از دیگر سو، برای آنها معما شده بود که پسر بزرگتر، سلیم با کلکسیونی از بی کفایتی، چه چیزی را از پدر به ارث برده است؟!

در آوریل سال1558 خرم سلطان درگذشت و  جنگ قدرت بین دو برادر بر سر جانشینی پدر آغاز شد. شکست بایزید از برادرش سبب فرار او به ایران گردید. بایزید  برای نجات جان خود از پادشاه ایران تقاضای پناهندگی کرد. شاه طهماسب ، برای بایزید امان نامه‌ نوشت و دستور داد که وی به همراه چهار پسرش و نیز هیآت همراهش به قزوین، پایتخت ایران در آن زمان وارد شوند.

 

 شاه طهماسب صفوی

تصویر شاه طهماسب اول (1576-1514) بر دیوارهٔ داخلی کاخ چهلستون اصفهان(شاه ژوزف دروغین دوبلۀ حریم سلطان)

 

سلطان سلیمان و پسرش سلیم به هر قیمتی بود خواستار استرداد بایزید و فرزندان او بودند. در چشم سلطان سلیمان، فرار بایزید و استقبال گرم پادشاه ایران از او، بهترین دلیل خیانتش محسوب می شد، چه اگر او خائن نبود، چگونه به دشمن دیرینه اش، پادشاه ایران پناه برده بود؟

 پس از مذاکرات و نامه نگاری های متعدد، شاه طهماسب و سلطان سلیمان، در حقیقت بر کشتن بایزید توافق کردند! به دستور شاه طهماسب، شاهزاده بایزید و فرزندانش در 25 سپتامبر 1561 به نمایندگان سلطان سلیمان تحویل داده شد!

شاهزاده بایزید از نمایندگان پدر تقاضا کرد پیش از کشتنش، اعضای خانواده خود را ببوسد، ولی به او چنین اجازه ای هم داده نشد و جلادان عثمانی، بایزید و  چهار پسرش را بی درنگ به قتل رساندند.

«با وجود دشمنی مذهبی که بین ایرانیان و عثمانی‌ها بود، اهالی قزوین از اقدام به چنین کاری[قتل شاهزاده بایزید] سخت متنفر شدند و فرستادگان سلطان [سلیمان] را در هر کجا می‌دیدند، بر ایشان سنگ پرتاب می‌نمودند.» (1)

پسر پنجم بایزید طفل سه ساله ای بود که در بورسا نزد دایه ای نگاه داشته بودند. قبل از قتل پدر و برادرانش در ایران، به حکم سلطان سلیمان، این کودک سه ساله را هم خفه کردند تا آیندۀ سلیم را بی خطر سازند!

هامرپورگشتال می نویسد: «سرمشق این نوع قتل های بیرحمانه را سلطان مراد اول از کشتن پسر خود ساوجی داده بود، لیکن سلطان سلیمان در مراتب بیرحمی و قساوت از او درگذشته دو مرتبه دست های خود را با خون پسران خود، مصطفی و بایزید و اولاد ایشان خضاب نمود.»(2)

در ماجرای پناهندگی شاهزادگان عثمانی، پادشاه وقت ایران، شرافت و جوانمردی اش را به 400 هزار سکه طلا فروخت(3) و در ازای آن ننگی ابدی در تاریخ برای خود خرید.

 

1392/5/19  

مهرداد جوانبخت

--

مطالب مرتبط:

سریال «حریم سلطان» - درخور نقد و بررسی

بررسی سریال حریم سلطان-1   اسطوره زدایی و رفتن به سمت تاریخ

بررسی سریال حریم سلطان-2   پیروزی درخشان سلطان سلیمان، این بار بدون شمشیر

بررسی سریال حریم سلطان-3   کارزار پدرها و پسرها برای نشستن و ماندن بر سریر قدرت

بررسی سریال حریم سلطان-4   سلطان سلیمان ، جناب کادی و خواجه حافظ شیرازی!

بررسی سریال حریم سلطان-5   پنج اشتباه سلطان سلیمان(در قرن شانزدهم) از نگاه یک مورخ ترک(در قرن هفدهم)!

بررسی سریال حریم سلطان-6  امپراتوری عثمانی از پای بست ویران بود!
 
بررسی سریال حریم سلطان-7  ناجوانمردی پادشاه ایران در ماجرای پناهندگی شاهزادگان عثمانی

بررسی سریال حریم سلطان-8  امیرکبیر عثمانی ها، ابراهیم پاشا!

بررسی سریال حریم سلطان-9  صدراعظم های سلطان سلیمان

 بررسی سریال حریم سلطان-10 فرمانروایی زنان سوگلی در امپراتوري عثماني

بررسی سریال حریم سلطان-11  سلطانی با دو آرامگاه

بررسی سریال حریم سلطان- 12  دنیا در دورۀ زندگانی سلطان سلیمان باشکوه

بررسی سریال حریم سلطان - 13  رستم پاشا وقتی مُرد آسمان آبی نبود!

بررسی سریال حریم سلطان- 14   دو نامه از شاه طهماسب صفوی به سلطان سلیمان قانونی

بررسی سریال حریم سلطان- 15  نامه مهین بانو(خواهر شاه طهماسب) به خرم سلطان

بررسی سریال حریم سلطان- 16  سلاطین عثمانی و ترفند لباس زنانه!

بررسی سریال حریم سلطان- 17  هدایای پادشاه ایران به مناسبت به سلطنت رسیدن شاهزاده سلیم

بررسی سریال حریم سلطان- 18  واکنش مردم ترکیه به قتل شاهزاده مصطفی در زمان خود و 461 سال پس از آن

بررسی سریال حریم سلطان- 19  فرجامی فرجام سلطان سلیم میگسار را  رقم زد!

بررسی سریال حریم سلطان- 20  آخر و عاقبت القاص میرزا (برادر شاه طهماسب صفوی)

بررسی سریال حریم سلطان- 21  پناهندگی شاهزاده بایزید به ایرانبه روایت هامر پورگشتال

بررسی سریال حریم سلطان- 22  پناهندگی شاهزاده بایزید به ایران به روایت شاه طهماسب

--

پی نوشت:

1. میرجعفری، حسین. مجله بررسی های تاریخی. مرداد و شهریور 1352. شماره 46. ص33. پناهندگی شاهزاده بایزید به ایران با استفاده از منابع مورخین عثمانی و ایرانی.

2. تاريخ امپراطوري عثماني(ج2). هامر پورگشتال، يوزف. ترجمه علي آبادي، ميرزا زكي. انتشارات زرين. چاپ اول 1367. .ص1264. 

3. سلطان سلیمان، سیصد هزار سکه و شاهزاده سلیم، یکصد هزار سکه  طلا  متعهد به پرداخت در ازای استرداد شاهزاده بایزید شده بودند.

 

مطالب مرتبطاشتراک گذاری

بازدید: 17266 بار  

نظرات 

 
0 #1 javid 20 مرداد 1392 ساعت 13:25
:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :D :D :D :D :D :D :D :D :D
نقل قول
 
 
-4 #2 javid 20 مرداد 1392 ساعت 13:26
:D :D :D
نقل قول
 
 
+29 #3 آرزو 17 آبان 1392 ساعت 02:50
بعدمیگن سالهای باشکوه شاهنشاهی.خداشاهده که خیلی مطالعه کردم درمورد شاهنشاهی٢۵٠٠سال ه جزظلم وبی کفایتی ندیدم که آخرهم ازسربدبختی قیام میکردند
نقل قول
 
 
+47 #4 mm 08 خرداد 1393 ساعت 01:04
در سریال muhteşem yuzyıl (قرن محتشم) شاه طهماسب با نام واقعی خود یعنی شاه طهماسب شاه صفوی گفته می شود ولی در دوبله آن تغییرات زیادی اعمال میکنند حتی نام سریال را هم عوض کرده اند (حریم سلطان)
نقل قول
 
 
+21 #5 مهربان 07 تیر 1393 ساعت 18:14
بسیار عالی بود.
لطفادرمورد ماهی دوران سلطان و شاهزاده مصطفی مطلب بزارید.
نقل قول
 
 
+38 #6 شیم شیم 22 مرداد 1393 ساعت 01:47
منم وقتی متوجه شدم حسابی حرص خوردم... خودمون که به خودمون زحمت نمیدیم یه فیلم در مورد تاریخ خودمون و سرزمینمون بسازیم ....حالا ملتهای دیگه هم لطف میکنن یه اسمی از شاهان ما و شهر های ما تو فیلماشون میارن اونم طبق معمول سانسور میکنیم .... ببینید چه ملتی هستیم ماااااا....
نقل قول
 
 
+1 #7 سروش 10 مهر 1393 ساعت 01:09
نابغه اگر شاه طهماسب خودش را درگیر مسائل داخلی عثمانی و در نتیجه یک جنگ بی ثمر می کرد ان وقت جوانمرد بود . یک کشور ویران بشود که در کشور دشمن یکی سلطان بشود یا برادرش بشود گور پدر هر دویشان
نقل قول
 
 
+11 #8 kazemi 25 مهر 1393 ساعت 09:23
با سلام و سپاس
بر اساس پیمان صلح آماسیه شاه طهماسب مجبور به تحویل بایزید به سلطان سلیمان بوده
نقل قول
 
 
+39 #9 Reza 28 آبان 1393 ساعت 14:18
بسیار عالی بود. .. منهم با شما موافقم که شاه طهماسب با اینکارش در تاریخ نامش را به ننگ آلوده کرده ... یا از همان اول باید از پذیرفتن بایزید سر باز میزد یا طریقی فراهم میکرد که بایزید به یک کشور ثالث برود که جانش ایمن باشد یا پای حرفش بود و دلیرانه از بایزید حمایت میکرد .
پیمان آماسیه و این قبیل حرفها همه حرف است ... سلطان سلیمان به بهانه های واهی قبلاً به ایران حمله کرده بود ... طمع ابراهیم پاشا برای تصاحب باغات آذربایجان ... راه انداختن جنگ با ایران به نیت کشتن شاهزاده مصطفی به بهانه همکاری با پادشاه ایران و ... ممنون از سایت خوبتان
نقل قول
 
 
+19 #10 فرشاد فروزش 24 آذر 1393 ساعت 23:13
سلام دوست عزیز من یه مقاله کار کردم راجب شاه تهماسب
من دانشجوی دکترای تاریخم و در این رابطه تحقیق و سمینار دادم
اینم تحقیقمه
سوال اینجاست اگه شاه تهماسب بایزید رو تحویل نمیداد چه میشد؟
لطفا بخونید ممنون

http://sahebnews.ir/156524
ویژه وطن پرستان
ماجراي پناهندگي پسربزرگترين پادشاه تاریخ عثمانی شاهزاده بایزید به ایران و سیاست شاه تهماسب صفوی در قبال ان....

از کلمنتای دوستان در خبرگزاری خوشحال میشم
نقل قول
 
 
+2 #11 فرشاد فروزش 24 آذر 1393 ساعت 23:16
http://sahebnews.ir/156524
ویژه وطن پرستان
ماجراي پناهندگي پسربزرگترين پادشاه تاریخ عثمانی شاهزاده بایزید به ایران و سیاست شاه تهماسب صفوی در قبال ان....

از کلمنتای دوستان در خبرگزاری خوشحال میشم
نقل قول
 
 
+2 #12 نرگس 05 دی 1393 ساعت 17:47
ننگ بر من و امثال من ایرانی که ترکیه با تخییلات خودش میاد برعلیه ما ها و تاریخ ما فیلم میسازه و قیافه ایرانی هارو کریه نشون میده ولی ماها صدامونم درنمیاد تازه برعلیه شاه خودمونم حرف میزنیم.واقعا ننگ بر ماها
نقل قول
 
 
+1 #13 خدیجه 05 دی 1393 ساعت 21:53
واقعا برای بعضی از ایرانیان به ظاهر وطن دوست متاسفم که حاضرن تاریخ دروغین دشمنان این خاک قبول کنن و شرافت و بزرگی مردانی که برای بقای این خاک زحمت کشیدن رو به سریال های دروغین انسان های بی هویت ودشمنان قسم خورده آنها بفروشند. ننگ بر غیرت هر وطن فروش
نقل قول
 
 
+1 #14 خدیجه 05 دی 1393 ساعت 22:12
در کشوری که امنیت و بقاش به خاطر وجود مردانی همانند شاه طهماسب است مایه شرمساری و ننگ مردمانش است که تاریخ دروغین خود را از زبان دشمن قسم خورده باور دارند
نقل قول
 
 
+11 #15 محمودی 10 دی 1393 ساعت 07:15
جناب دکتر جوانبخت عزیز سلام. قبل از هر چیز از شما برای زحماتی که برای این سایت متحمل می شوید تشکر می کنم و برایتان آرزوی توفیق دارم.
در وبسایت رسمی سازمان رادیو و تلویزیون دولتی ترکیه (http://www.trt.net.tr/persian) درج شده که کاملاً متناقض با آنچه در سریال سده پرشکوه نشان دادند!در این وبسایت نوشته شده: "در 137-مین قسمت سریال پر بیننده"صده پرشکوه"(!) که درایران با عنوان "حریم سلطان" معروف است شاه طهماسب صفوی، میهمان(!) تاریخ عثمانی گردید.در این بخش از سریال، به دنبال ورود بایزید عثمانی، فرزند سلطان سلیمان قانونی به شهر قزوین، پایتخت وقت امپراطوری صفوی،به ناگاه قدرت شاه طهماسب و جلال و جبروت دربار صفوی، به نمایش گذاشته شد.به ویژه اینکه میزان میهمان نوازی دربار پر احتشام شاه طهماسب از بایزید عثمانی به حدی است که دهها زیباروی دربار صفوی، در مسیر حرکت وی سکه های طلا می پاشند.اگرچه بازی روزگار و روند حوادث، بایزید را همانند القاص میرزا، برادر شاه طهماسب راهی دیار رقیب کرده، اما گفتگوهای شخصیتهای اصلی سریال نشان می دهد که هر دو طرف نسبت به یکدیگر احترام عمیقی(!) قائل هستند.../با عرض معذرت،بقیه اش را در کامنت بعدی می نویسم، جا نمی شود!/
نقل قول
 
 
+17 #16 محمودی 10 دی 1393 ساعت 07:39
"... در این بخش از سریال، صحنه ای وجود دارد که شاه طهماسب صفوی و بایزید عثمانی به رغم برخوردهای خونینی که میان دو امپراطوری اتفاق افتاده در کنار یکدیگر با ملایمت(!) بر سر سفره نشسته اند و همانند دو دولتمرد در قالب جملاتی متین و موقر با یکدیگر، به صراحت سخن می گویند.(!)... تلاش سریال صده پرشکوه در راستای بیان بی طرفانه تاریخ(!)، بصورت گسترده ای مورد تحسین منتقدان فیلم قرار گرفته است."
1. سده پر شکوه نه صده پرشکوه!
2.شاه طهماسب در سریال سده پرشکوه میهمان تاریخ عثمانی نبود بلکه مغضوب تاریخ عثمانی بود!
3.برعکس آنچه TRT نوشته ، بجای آنکه جلال و جبروت دربار صفوی را به نمایش بگذارند، دربار محقر و مخوفی را به نمایش گذاشته بودند!
4.TRT نوشته طرفین احترام عمیقی نسبت به یکدیگر قائل بودند و دو طرف در کنار یکدیگر با ملایمت بر سر سفره نشسته اند! در صورتی که بایزید و شاه طهماسب با یکدیگر بسیار متخاصمانه سخن می گویند!
سریال سده پر شکوه برخلاف آنچه وب سایت رسمی سازمان رادیو و تلویزیون دولتی ترکیه (http://www.trt.net.tr/persian) مدعی است در بسیاری از قسمتهایش در بیان تاریخ بیطرف نبود!
نقل قول
 
 
+3 #17 فرزان 10 بهمن 1393 ساعت 07:50
چرا الکی دروغ به خورد ملت میدی؟شاه طهماسب بایزید رو بخاطر توطئه چینی برای تجزیه ایران و ترور شاه به عثمانی استرداد کرد.جدا از اون منافع کشور خیلی مهمتر از جان شاهزاده بایزید وجوانمردیو شرافته.
نقل قول
 
 
0 #18 specadieta.com 19 دی 1396 ساعت 11:32
It's hard to come by experienced people for this subject,
however, you sound like you know what you're talking about!
Thanks
نقل قول
 
 
+1 #19 ahora 20 بهمن 1399 ساعت 11:50
چرا دروغ مینویسید؟؟؟ چرا بدون مطالعه مطلب میزارید؟؟ شما یا نادانید یا مغرض . شاه بزرگ ایران با آغوش باز این شاهزاده عاصی و گستاخ را پذیرا شد و حتی کلی سکه جهت مخارج یک سال سپاه ده هزار نفری و یک کاخ جهت سکونت او اختصاص داد . حتی نامه ای به سلیمان نوشته و درخواست عفو این جوان عاصی را نمود ولی متاسفانه در قبال تمام این مهمان نوازی و جوانمردی ها این به اصطلاح شاهزاده بی ادب نقشه قتل شاه ایران با حلوای مسموم و فتح قزوین و پیش کش نمودن آن به سلیمان جهت عفو خود کشید و وقتی نقشه شوم این نمک نشناس شکست خورد شاه ایران او را زندانی کرد و چون قول داده بود که او را به سلیمان تحویل ندهد برای استرداد این فرد با سلیم صحبت کرد . پس لطفا به مردم مغرضانه آدرس غلط ندهید
نقل قول
 
 
0 #20 Tamaddon 20 فروردين 1400 ساعت 08:45
عجب :eek:
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید