شنبه 19 آذر 1401

به سایت پدر و پسر خوش آمدید.

بررسی سریال حریم سلطان-6

چاپ
( 203 رای )

 اوکان یالابیک در نقش ابراهیم پاشا

نمونه ای از پرورش یافتگان امپراتوری عثمانی، ابراهیم پارگایی، برده ای از یونان

 

 بررسی سریال حریم سلطان - 6

امپراتوری عثمانی از پای بست ویران بود!

 

کارگردان سریال حریم سلطان با فلاش بک های متعدد از زندگی ابراهیم در دوره کودکی اش، رنج و مرارت جدایی از خانه و خانواده اش در پارگا را به کرات به نمایش گذاشت. اما تنها سرنوشت ابراهيم پارگايي نبود که به این شکل رقم خورده بود، چرا که در طی نزدیک به پانصد سال، میلیونها کودک مسيحي گرفتار چنین سرنوشتی شدند.(1)

زمانی سلطان محمد فاتح(2) گفته بود: «امپراتوري ما، ميهن اسلام است. ما از پدر به پسر، مشعل اسلام را دست به دست منتقل كرده و با روغني كه از دل كفار به دست آورده ايم، روشن نگاه مي داريم.»(3)

 

اوزان گوون در نقش رستم پاشا 

نمونه ای دیگر از پرورش یافتگان امپراتوری عثمانی، رستم آقا، برده ای از کرواسی

 

روغن دل کفار، در واقع همان کودکان مسیحی بودند که آموزش می دیدند تا آمادۀ خدمت به سلطان عثمانی استفاده شوند. منظور از کفار هم کسانی نبودند به جز  مسیحیان و شیعیان!

 این کودکان چنان تربیت می شدند که حتی به مردم سرزمین های آباء و اجدادی خود هم رحم نکنند! آنها را چنان مسخ می کردند که افتخار کنند غلام سلطان عثمانی هستند. به خاطر وفاداری بی چون و چرا و ذوب شدن در مقام سلطان، اهرم های قدرت به دست آنان سپرده می شد! خیل عظیم بردگان پس از گذراندن برنامه های طاقت فرسا بهتر از ترک های معمولی مناسب ادارۀ این کشور پهناور تشخیص داده می شدند و در واقع امپراتوری عثمانی به دست بردگان و فرزندان بردگان اداره می شد! (4)

 

مریم اوزرلی در نقش خرم سلطان نور فتاح‌اوغلو در نقش ماه دوران 

مادر اکثر  سلطان های عثمانی نیز  برده های مسیحی با ملیت های گوناگون بودند که به اسلام گرویده بودند! نمونه شاخص این افراد در دورۀ سلطان سلیمان، خرم سلطان از اوکراین و ماه دوران سلطان(گلبهار) از مونته نگرو  هستند.

 

تاریخ نگار سوئدی، کارل گریمبرگ در این باره نوشته است:

«هر چهار سال يكبار نمايندگان سلطان[عثمانی] ايالات مسيحي نشين را در شبه جزيره بالكان، مجارستان و سواحل غربي آسياي صغير در مي نورديدند تا تعدادي نوجوان فقير، ولي با استعداد را بين سنين 10 تا 20 سال بيابند و همراه خود ببرند. وقتي اين نماينده به دهكده اي مي رسيد، كشيش صورت اسامي پسراني را كه طي ساليان اخير آنها را غسل تعميد داده بود، در اختيارش مي گذاشت.

سپس اين پسران را جمع آوري و به نماينده سلطان معرفي مي كردند و او آنهايي را كه به نظرش شايسته تر مي رسيدند، انتخاب مي كرد. اين نوجوانان ضمن صحنه هاي دلخراش، بيرحمانه از پدر و مادرشان جدا مي شدند كه در اغلب موارد ديگر هرگز چشمشان به آنان نمي افتاد. به نوجواناني كه بدين سان برگزيده مي شدند، آموزش دقيقي داده مي شد تا بتوانند به سربازان و كارمندان خوبي تبديل بشوند.

به آنان خواندن و نوشتن، استعمال اسلحه و فرماندهي قشون را مي آموختند. با اين همه، تعليمات ديني يكي از بخش هاي مهم تحصيلات آنان را تشكيل مي داد. كسي آنان را مجبور به پذيرفتن دين اسلام نمي كرد، ولي به طرق گوناگون به آنان مي فهماندند كه عاقلانه تر اين است كه تغيير دين بدهند.

مشهورترين گروهي كه از اين گزينش اجباري تشكيل مي شد، سپاه «يني چري»[به معنی «سرباز جدید»] بود كه واحدهاي آن برگزيده ترين افراد ارتش ترك را تشكيل مي دادند و نقش مهمي به عنوان محافظان شخص سلطان ايفا مي كردند.» (5)

ینی چری یک گارد اختصاصی بود که در سال 1330م منحصراً از نوجوانان برده تشکیل گردیده و هیچ نیرو و سپاهی قادر به مقابله با آنان نبود. نخستین ماده منشور ینی چری ها اطاعت کورکورانه بود.(6) شیوۀ ضد بشری ینی چری سازی پس از قریب پانصد سال، در سال 1826 توسط سلطان محمود دوم منسوخ گردید.

1392/5/12   

مهرداد جوانبخت

--

مطالب مرتبط:

سریال «حریم سلطان» - درخور نقد و بررسی

بررسی سریال حریم سلطان-1   اسطوره زدایی و رفتن به سمت تاریخ

بررسی سریال حریم سلطان-2   پیروزی درخشان سلطان سلیمان، این بار بدون شمشیر

بررسی سریال حریم سلطان-3   کارزار پدرها و پسرها برای نشستن و ماندن بر سریر قدرت

بررسی سریال حریم سلطان-4   سلطان سلیمان ، جناب کادی و خواجه حافظ شیرازی!

بررسی سریال حریم سلطان-5   پنج اشتباه سلطان سلیمان(در قرن شانزدهم) از نگاه یک مورخ ترک(در قرن هفدهم)!

بررسی سریال حریم سلطان-6  امپراتوری عثمانی از پای بست ویران بود!
 
بررسی سریال حریم سلطان-7  ناجوانمردی پادشاه ایران در ماجرای پناهندگی شاهزادگان عثمانی

بررسی سریال حریم سلطان-8  امیرکبیر عثمانی ها، ابراهیم پاشا!

بررسی سریال حریم سلطان-9  صدراعظم های سلطان سلیمان

 بررسی سریال حریم سلطان-10 فرمانروایی زنان سوگلی در امپراتوري عثماني

بررسی سریال حریم سلطان-11  سلطانی با دو آرامگاه

بررسی سریال حریم سلطان- 12  دنیا در دورۀ زندگانی سلطان سلیمان باشکوه

بررسی سریال حریم سلطان - 13  رستم پاشا وقتی مُرد آسمان آبی نبود!

بررسی سریال حریم سلطان- 14   دو نامه از شاه طهماسب صفوی به سلطان سلیمان قانونی

بررسی سریال حریم سلطان- 15  نامه مهین بانو(خواهر شاه طهماسب) به خرم سلطان

بررسی سریال حریم سلطان- 16  سلاطین عثمانی و ترفند لباس زنانه!

بررسی سریال حریم سلطان- 17  هدایای پادشاه ایران به مناسبت به سلطنت رسیدن شاهزاده سلیم

بررسی سریال حریم سلطان- 18  واکنش مردم ترکیه به قتل شاهزاده مصطفی در زمان خود و 461 سال پس از آن

بررسی سریال حریم سلطان- 19  فرجامی فرجام سلطان سلیم میگسار را  رقم زد!

بررسی سریال حریم سلطان- 20  آخر و عاقبت القاص میرزا (برادر شاه طهماسب صفوی)

بررسی سریال حریم سلطان- 21  پناهندگی شاهزاده بایزید به ایرانبه روایت هامر پورگشتال

بررسی سریال حریم سلطان- 22  پناهندگی شاهزاده بایزید به ایران به روایت شاه طهماسب

 

--
پي نوشت:
1. ارتش عثمانی معمولاً اسیر نمی گرفت و اسرا را بیشتر زنان جوان یا کودکان تشکیل می دادند. جنگجویان عثمانی، مردان و جوانان و افراد مسن را به قتل می رساندند. برای مثال متعاقب فتح مجارستان به دست سلطان سلیمان(سال 1526)، تنها در یک فقره، یکصد هزار نفر[زن جوان و کودک] به عنوان برده به قسطنطنیه اعزام گردیدند. (به نقل از فرمانروایان شاخ زرین. باربر، نوئل. ص42)
2. یکی از سلاطین سرشناس عثمانی، سلطان محمد دوم معروف به سلطان محمد فاتح بود که توانست در سال 1453م با تصرف قسطنطنیه(استانبول) به فرمانروایی امپراتوری روم شرقی پایان دهد. تاریخ نگاران زمان وقوع این حادثه را پایان قرون وسطی و آغاز عصر جدید می‌دانند.
3. تاريخ بزرگ جهان(جلد6). گريمبرگ، كارل. ترجمه هوشنگ مهدوي، عبدالرضا. انتشارات يزدان. چاپ اول 1370. ص248.

4. صفویان نیز از این شیوه پیروی می کردند. در ایران نیز غلامان(پسر بچه های برده) و كنیزان‌(زنان برده) چركس‌ مورد توجه‌ شاهان‌ صفوی‌ بودند. مادر پریخان‌ خانم‌ (دختر شاه ‌طهماسب‌ اول‌) و مادر شاه‌سلیمان‌ اول‌ از كنیزان‌ چركس‌ بودند (كمپفر، ص‌ 25ـ26، 55، 61؛ تتوی‌ و همكاران‌، ص‌700؛ دالساندری‌ ، ص‌ 441). شاه طهماسب در میانۀ سال های 41-1540 و 54-1553 چهار بار به گرجستان لشکر کشید و انبوهی اسیر، عمدتاً زن و کودک، به ایران آورد. زاد و رود این زنان گرجی و چرکس (این آخری را به خصوص به خاطر زیبایی اش سخت عزیز می شمردند) عنصری نوین و مهم در جامعۀ ایرانی پدید آورده بود.(در باب صفویان. سیوری، راجر. ترجمۀ روح الهی، رمضانعلی. ص168)
5. تاريخ بزرگ جهان(جلد6). گريمبرگ، كارل. ص258.
6. فرمانروایان شاخ زرین. باربر، نوئل. ترجمه هوشنگ مهدوی، عبدالرضا. نشر گفتار. چاپ ششم 1370. ص39.

مطالب مرتبطاشتراک گذاری

بازدید: 8461 بار  

نظرات 

 
+30 #1 قهفرخی 01 شهریور 1392 ساعت 19:13
جناب استاد جوانبخت،
از مقاله بسیار خوب و آگاهی دهنده تان تشکر میکنم. نکته بسیار خوبی اشاره فرموده بودید.اینکه امپراتوری عثمانی از پایه ویران بوده،چه در دوره عظمتش و چه در دوره انحطاط.
محمدعلی فروغی روایت کرده که آتاتورک یکبار هنگام بحث دربارۀ ملیت، به فروغی میگوید: «شما ایرانیها قدر ملیت خود را نمیشناسید و معنی آن را نمیفهمید و نمیدانید که ریشه داشتن و حق آب وگل داشتن در قسمتی از زمین چه نعمتی عظیم است. شما قدر و قیمت بزرگان خود را نمیشناسید و عظمت شاهنامه را در نمییابید که این کتاب سند مالکیت و ملیت و ورقۀ هویت شماست. و من ناگزیرم برای ملت ترک چنین سوابقی دست و پا کنم.» (مقالات فروغی به کوشش محسن باقرزاده، تهران: توس، 1387 (چاپ سوم)، جلد اول، ص 19.)
نقل قول
 
 
+1 #2 علیرضا 08 دی 1393 ساعت 12:09
سلام
اینها که نوشتین نشون میده داعش ، عثمانیهای عصر حاضرن
شعارشون هم شعار سلطان عثمانیا که دنبال روغن دل کفاره
ممنون از آگاهی بخشیتون
نقل قول
 
 
-1 #3 علی 03 اسفند 1397 ساعت 21:09
ترکها جمله مشهوری از آتاترک را روی دیوار پادگانها و مدارس و ادارات ترکیه مینویسند :
"خوشا به سعادت کسی که میکوید من ترک هستم."
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید